Dnes vás naučíme, jak najít rytmus v jakékoliv písničce a jak počítat při tancování. Není to těžké, stačí to jen natrénovat.
Dnešní článek věnujeme všem začínajícím tanečníkům, kteří se chtějí naučit najít rytmus v hudbě. Protože právě to je pravděpodobně jedna z prvních věcí, kterou po vás jakýkoliv lektor bude chtít, když začnete navštěvovat nějaký taneční kroužek nebo taneční kurz.
Co je to rytmus?
Mohli bychom říct, že tanec je umělecká forma, která převádí hudbu do viditelné podoby. Tancuje se tedy na hudbu, do hudby. Pro každého tanečníka je tedy velmi důležité, aby se naučil hudbu poslouchat. Někomu to nebude dělat vůbec žádný problém, protože mít dobrý smysl pro rytmus je jeho vrozená schopnost, jiný bude potřebovat chvíli času na natrénování této dovednosti. Tak či tak, najít rytmus v jakékoliv písničce není nic složitého a dá se to poměrně snadno natrénovat. Ale co to vlastně ten rytmus je?
Riemannův slovník uvádí, že rytmus je „průběžné uspořádání členitých útvarů, jež má pravidelným návratem podstatných rysů vyvolávat i ukájet potřebu dát se do pohybu spolu s ním“. V Ottově slovníku se zase dočtete, že „rytmus má svoji stránku trvání a stránku přízvuku, jež nelze od sebe oddělit, a zdůrazňuje nesmírnou rozmanitost jejich kombinací“.
Ve skutečnosti je takových definicí velké množství, uvádí se, že francouzský psycholog Forel jich v roce 1920 napočítal asi 50. To ukazuje, že výklad fenoménu rytmu není jednoduchý a je přímo závislý na kontextu (souvislostech jeho užití). Rytmus totiž hraje důležitou úlohu nejen v hudbě a tanci, ale také v řeči, zejména básnické, a v mnoha jiných situacích člověka i přírody kolem něho.
David Lee a jeho 3 taneční tipy nejen pro začínající tanečníky
Každá písnička má svůj vlastní rytmus
Tancovat do rytmu je základní předpoklad úspěchu každého tanečníka. Nemůžete tancovat rychleji ani pomaleji, musíte se snažit co nejpřesněji následovat rytmus písničky, která zrovna hraje. Na začátek je důležité si uvědomit, že každá písnička je jinak rychlá, proto na každý song musíte tancovat jinak rychle. A to i v případě, že tancujete stále dokola stejnou kombinaci tanečních kroků, jen střídáte písničky.
Každý song má totiž své vlastní BPM.
Jakou rychlost mají hudební styly
Zajímá vás, jakou přibližnou rychlost mají písničky v jednotlivých hudebních stylech? Podívejte se na následující tabulku:
R´n´B | cca 60 – 80 BPM |
Hip Hop | cca 80 – 120 BPM |
Pop | cca 100 – 130 BPM |
Rock | cca 110 – 140 BPM |
Funk | cca 120 – 125 BPM |
House | cca 120 – 130 BPM |
Dubstep | cca 140 BPM |
Drum´n´Bass | cca 165 – 185 BPM |
Na internetu najdete několik databází, ze kterých se dozvíte, jaké BPM má ta či ona písnička. Dobře použitelná je třeba databáze SongBPM.com.
Jak tedy najít rytmus v hudbě?
Pojďme konečně k tomu nejdůležitějšímu. Jak najít a poznat rytmus konkrétní písničky? Vzpomeňte si na zvuk tikajících hodin. Je to zvuk, který za normálních okolností kvůli dalším zvukům v místnosti příliš nevnímáte, ale pokud se na něj zaměříte, uslyšíte jej. Stejně tak je to s rytmem písničky. Pusťte si svůj oblíbený song, na chvíli si odmyslete všechny zpívané nebo rapované texty, melodii a vnímejte pouze základní rytmus.
To, co slyšíte, jsou beaty (údery), které mají stále stejný rytmus (samozřejmě existují výjimky, ale je jich minimum). Pokud nemáte problém je v hudbě zachytit, můžeme přejít k vysvětlení, jak vlastně počítat při tancování.
Všichni tanečníci počítají rytmus po osmi dobách (beatech, úderech). Proto se na tanečních kurzech velmi často setkáte s výrazem „osmička“, což je vlastně označení pro jednu kompaktní choreografickou část. Myslíme tím to, že nikdy nezačnete nějakou taneční vazbu nebo variaci tancovat na druhou dobu a neskončíte třeba na šestou – tedy pokud to nebude nějakým záměrem lektora, jak vás potrénovat v poslouchání hudby :-) Za normálních okolností totiž vždy začnete tancovat na první dobu a skončíte na osmou dobu.
Taneční rituály: 5 aktivit na každý den, které váš tanec posunou na vyšší level
3 tipy, jak počítat při tancování
Tzv. „osmičky“ se v hudbě neustále opakují a tempo (BPM), tedy časová mezera mezi jednotlivými dobami, zůstává až na výjimky po celou dobu písničky stejné. V každé písničce se tedy neustále počítá od jedné do osmi ve stejném tempu, tedy takto: „Raz, dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm.“ Na protrénování použijte následující tři cvičení.
Tužka, papír
- Na kus papíru si napište čísla 1 až 8.
- Pusťte si nějakou písničku s výrazným rytmem (dobře bude fungovat jakákoliv písnička z 80. nebo 90. let).
- Vyklepávejte rytmy na papír.
Podívejte se, jak jednoduše lze najít a následně takto znázornit rytmus známé písničky Billie Jean od Michaela Jacksona.
Hlava
Pokud jste zvládli vyklepávat rytmus na papír, můžete přejít k nevizuální formě. Kývejte hlavou do rytmu (dopředu nebo dozadu). Jeden pohybu hlavou dopředu a zpátky (nebo dozadu a zpátky) musí znázorňovat jeden beat. Pokud si toto cvičení vyzkoušíte např. na song Men In Black od Willa Smithe (choreografii ve videoklipu má na svědomí Buddha Stretch), měli byste tento pohyb hlavou udělat 108x za minutu.
Zjednodušená forma tohoto cvičení (především pro menší děti) je tleskání.
Nohy
Posledním cvičením je vlastně tancování nejjednodušších tanečních kroků do rytmu písničky. Postavte se s nohama u sebe a choďte vždy jednou nohou dopředu, zpátky, do boku, zpátky, dozadu, zpátky. Střídejte obě nohy. Jeden krok (od těla nebo zpátky) udělejte vždy na jeden beat (úder).
V rámci tohoto cvičení si můžete vymyslet i jednoduché kombo, které vám zabere přesně jednu osmičku, např.:
- pravá noha: dopředu, doprava, dozadu, zpátky k tělu
- levá noha: dopředu, doleva, dozadu, zpátky k tělu
Jak v hudbě najít první dobu
Vyzkoušeli jste předchozí cvičení a už víte, jak najít rytmus? Možná vás ale při zkoušení napadla jiná věc: Kdy vlastně začít, resp. jak najít v hudbě najít první dobu? Zjistit, kde v písničce začíná „osmička“, je pro někoho snadné a pro někoho těžší, způsob je ale vždy stejný.
V průběhu písničky se mění použití a intenzita různých nástrojů. Díky tomu se lze postupem času naučit cítit hudbu tak, že pro vás nebude problém najít začátek každé osmičky, ať už slyšíte hudbu od začátku nebo nikoliv. Všimněte si totiž, pokud se v hudbě něco změní (začne nebo přestane hrát nějaký nástroj), vždy se tak stane na první dobu.
Zkušenější se mohou řídit i zpěvem nebo rapem, protože každá sloka nebo refrén v 90% také začíná na první dobu. Jsou ale hudební interpreti, kteří schválně začínají refrén třeba na sedmou dobu; mc´s, kteří schválně přetahují rým mezi „osmičkami“, atd. Chtějí se tak odlišit, protože je to hudebně v mnoha případech velmi zajímavé na poslech. Proto začátečníkům radíme řídit se především hudebním podkladem, na ten se totiž můžete spolehnout.
Trénink dělá mistra
Teď už víte, jak najít rytmus v jakékoliv písničce, jak počítat při tancování, jak v hudbě najít první dobu. Počítání do hudby se ze začátku může zdát jako velmi nudné (chcete přece tancovat, ne počítat), máme pro vás ale dvě dobré zprávy:
- najít rytmus v hudbě se naučí každý relativně rychle, není na tom nic těžkého
- jednou se to naučíte a už nikdy to nezapomenete
Cvičení, které jsme vám dnes představili, absolvují i začínající tanečníci v našich tanečních kurzech. Především pro menší děti je to nutnost, protože vnímat hudbu je základní umění každého tanečníka. Bez toho by nikdy žádný choreograf nevytvořil společnou choreografii, protože by jednotlivé kroky každý tanečník tancoval někdy jindy. Takže pokud si sami sebou nejste úplně jistí, trénujte. Pouštějte si desítky nejrůznějších písniček a hledejte v nich rytmus. Tuto dovednost v tancování upotřebíte opravdu mnohokrát.