O tanci a tanečnících se můžete doslechnout několik mýtů, kterým byste ale věřit neměli. My jsme pro vás dnes vybrali pět nejčastěji se opakujících …
Ne vše, co se říká o tanci, je pravda
V souvislosti s tancem existuje docela dost zažitých předsudků. Noví zájemci o naše taneční kurzy nám totiž celkem pravidelně pokládají stále ty stejné otázky. Jsou to dotazy typu „Jaký je věk tanečníků v kurzu, nebudu mezi nimi moc stará?“, „Nikdy předtím jsem netancoval, zvládnu to?“ nebo „Tanec mě moc baví, ale nikdy bych nevylezla před publikum, vadí to?“.
Je dobře, že se ptáte, i když vám stejně většinou potvrdíme to, co chcete slyšet. Ne proto, že bychom si chtěli připsat další řádek v seznamu tanečníků, ale proto, že si to opravdu myslíme. Jediná důležitá otázka je totiž ta, kterou musíte položit sami sobě: „Chci tancovat?“ Pokud odpovíte kladně, už žádné jiné otázky řešit nemusíte.
Dnes jsme si pro vás ale i tak nachystali pět nejčastěji se opakujících mýtů o tanci. Možná z některého máte strach, a proto se tanci stále vyhýbáte, ale věřte tomu, že zbytečně. Čemu tedy doporučujeme určitě nevěřit?
Mýtus č. 1: Člověk musí mít talent, aby byl dobrý tanečník
Talent je skvělá věc, která z vás na startovní čáře může udělat favorita. Jenže, pokud se přeneseme do běžecké terminologie, tady nejde o sprint, ale o maraton. V cíli bude úplně jedno, kdo byl v jakém postavení na startu, bude záležet jenom na tom, kdo kolik obětoval během celého závodu.
Jinými slovy, talent je dobrý předpoklad, ale nezaručí vám vůbec nic. Podívejte se na jakéhokoliv úspěšného tanečníka nebo tanečnici a uvidíte za ním spoustu tvrdé práce, spoustu tréninků a pravděpodobně taky spoustu neúspěchů. Neuvidíte jenom jedinou věc – neuvidíte, že by to někdy vzdal.
Proto se vůbec netrapte tím, jestli pro tanec máte nebo nemáte talent. Sami na sobě to totiž ani nemůžete objektivně posoudit. Místo toho se sami sebe ptejte na to, jestli vás tanec baví; jestli jste připraveni na to, že vám hned všechno nepůjde; jestli to nevzdáte hned při prvním neúspěchu. Tyto věci totiž ve skutečnosti rozhodují o tom, z koho vyroste opravdu dobrý tanečník.
8 životních lekcí, které vám dá tanec
Mýtus č. 2: Člověk musí mít sportovní postavu, aby mohl tancovat
Není pochyb o tom, že pokud budete mít nějakou větší nadváhu a budete chtít tancovat třeba balet, budete to mít objektivně docela těžké. Ale odsuzovat tanečníky kvůli jejich vzhledu se nemusí vyplatit. Existuje totiž mnoho důkazů toho, že postava o kvalitě tanečníka zase až tak moc nerozhoduje.
Ano, nevysportovaný člověk může mít trochu obtížnější startovní pozici. Taneční lekce pro něj budou pravděpodobně ze začátku fyzicky náročnější, možná bude o trochu více bojovat se svým sebevědomím, ale pořád jde jenom o startovní čáru. Je to úplně stejné jako s talentem v předchozím bodě.
Naopak nevysportovaný člověk o to rychleji pozná zdravotní přínosy tance, ať už je to zpevňování postavy, spalování kalorií nebo zvyšování celkové flexibility.
Mýtus č. 3: Člověk musí být mladý, aby mohl tancovat
O věku tanečníků už se toho napsalo hodně, a to i na našem blogu. Ano, samozřejmě že pokud někdo začne tancovat už jako dítě a vydrží u toho do dospělosti, má obrovskou výhodu. Ale pokud mezi tyto šťastlivce nepatříte, není nutné hned věšet hlavu. Pokud nemáte nějaké výraznější zdravotní omezení, můžete s tancováním začít opravdu kdykoliv.
Každá mince má dvě strany a ačkoliv se to nemusí zdát, i pozdější začátek taneční kariéry může mít své výhody. Jednou z nich je třeba celkový přístup. V dospělosti těžko začnete tancovat kvůli tomu, že je to zrovna „in“ nebo protože tancují všichni vaši přátelé. Nebude vám záležet na tom, jak u tancování vypadáte nebo jestli jste lepší tanečník/tanečnice než někdo jiný. Vaše motivace bude pravděpodobně mnohem jednodušší, ale o to silnější: budete se chtít tancem hlavně bavit a odreagovat.
A při té příležitosti objevíte další nesporné výhody tance. Budete se cítit mladší, sebevědomější a budete své tělo udržovat v kondici.
Díky tanci se budete cítit mladší aneb 4 důvody, proč tancovat v každém věku
Mýtus č. 4: Tancovat se dá naučit z YouTube
Proč platit za taneční lekce, když je na YouTube tolik tutoriálů (výukových videí)? To je otázka, která možná napadne spoustu lidí. Na YouTube opravdu najdete tisíce a tisíce hodin tanečních vystoupení, lekcí i tutoriálů od tanečníků doslova z celého světa. Problém je, že jako laik se v nich neumíte zorientovat. Kromě opravdu přínosných videí s jistotou narazíte i na ta, která se správným provedením nebo technikou určitého tanečního stylu nemají nic společného. A počet lajků vám v tomto případě nepomůže (nejen v tanci platí, že to nejoblíbenější nemusí být to nejkvalitnější). Jednoduše řečeno, existuje tu velká pravděpodobnost, že se naučíte něco špatně.
Když navštěvujete nějakou taneční školu a lektoři vám o tancování občas i povídají, zjistíte mnoho souvislostí. O historii jednotlivých tanečních stylů; o tom, proč je něco tak a ne jinak. Řeknou vám, kteří tanečníci stáli u zrodu tance, kterému se věnujete, ty se potom vyplatí třeba na YouTube vyhledat. Často už nejsou nejmladší nebo dokonce už bohužel nežijí, takže určitě nebudou mít tolik followerů jako nejaktuálnější taneční superstar a ani jejich videa nebudou oplývat nejvyšší kvalitou. Jenže když se chcete naučit cizí jazyk, taky začnete u úplných základů, abyste tu řeč pochopili …
A pak je tu ještě jedna věc, kterou vám žádné video na světě nedá. Zážitek. Můžete se stokrát podívat na záznam koncertu své oblíbené hudební skupiny, ale je to nic proti tomu, kdybyste na koncertě byli osobně. Byť v poslední řadě. Stejně tak je to s tancem. Pocit, že jste obklopeni lidmi, kteří tancují stejně rádi jako vy, nebo pocit, že i díky vám může vzniknout nějaká skvělá choreografie, u videa prostě nezažijete.
Mýtus č. 5: Tanec je jen pro extroverty
Taneční vystoupení před stovkami diváků, k tomu v obličeji skoro až herecké výkony a občas docela extravagantní kostýmy. Může se zdát, že taneční svět je rájem pro extroverty, do kterého uzavření jedinci nemají přístup. Jenže zdání klame. Ve skutečnosti najdete v taneční komunitě mnohem více introvertů, než byste tipovali. Tanec je totiž, ostatně jako každé jiné umění, skvělým nástrojem pro sebevyjádření plachých lidí. A stejně jako v každém jiném umění mají i v tanci právě introverti velkou šanci se prosadit. Proč?
Touto otázkou se už dříve zabýval newyorský Dance Magazine, který zveřejnil 4 důvody, proč jsou introverti nejlepší tanečníci:
1) Introverti umí skvěle komunikovat (vyjádřit své pocity a myšlenky) beze slov, což je vlastně podstatou tance.2) Na tanečních lekcích se příliš nemluví. To introvertům vyhovuje a proto taneční lekce vyhledávají.
3) Introverti umí skvěle pozorovat/naslouchat, proto jim nedělá problém pochopit myšlenky choreografa a realizovat je.
4) Pro introverty nemá tak velký význam názor okolí, místo toho se více soustředí sami na sebe a díky tomu dosahují většího úspěchu.
David Lee a jeho 3 taneční tipy nejen pro začínající tanečníky
Co je lepší, než si o tanci povídat?
O tanci si můžete povídat, ale tanec můžete také tancovat!
Chcete se na vlastní kůži přesvědčit, že se ani jeden z těchto pěti mýtů, o kterých dnes píšeme, nezakládá na pravdě? Není nic jednoduššího, než si vybrat některý z tanečních kurzů v 331 Dance Studiu Olomouc a začít tancovat. Informace o zápisu najdete na tomto odkazu.