Tipy na taneční filmy o pouličním tanci (Street Dance), které jste pravděpodobně ještě neviděli a měli byste to napravit.
„Jaké taneční filmy, které se věnují pouličnímu tanci, znáte?“ Tuhle otázku občas položíme účastníkům našich tanečních kurzů, ale i ostatním tanečníkům třeba na Instagramu. A odpovědi jsou často velmi podobné.
Nejoblíbenější taneční filmy o Street Dance
Honey, Street Dance a především Step Up (Let´s Dance). To jsou jednoznačně nejpopulárnější taneční filmy. Především pětidílnou sérii Step Up jen málokdo dokáže nevzpomenout, když se ptáme na oblíbené taneční filmy s tématikou pouličního tance. Občas si někdo vzpomene na Battle Of The Year, Breakout nebo slovenský Backstage.
Dnes se ale nebudeme věnovat ani jednomu z těchto snímků. Rádi bychom vám totiž připomněli jiné taneční filmy o Street Dance, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Už proto, že je v nich kus historie. Často v nich totiž uvidíte tancovat skutečné legendy pouličního tance. Které filmy to jsou?
Step Up / Let´s Dance jsou nejúspěšnější filmy o tanci. Znáte všechny díly?
Taneční filmy, které stojí za to vidět
- Beat Street
- Breakin´
- Le Défi
- You Got Served
- Rize
Beat Street (1984)
Jeden ze základních kamenů hiphopové kultury a snad nejslavnější hiphopový film vůbec. Pokud jste jej ještě neviděli, tak to rychle napravte, protože si v něm zahrálo několik opravdových hudebních i tanečních legend (Afrika Bambaataa, Kool Herc, Jazzy Jay, Doug E. Fresh, z tanečníků pak Mr. Wiggles, Crazy Legs, Mr. Wave, Ken Swift a mnoho dalších). Nejslavnější scénou filmu je legendární battle mezi vůbec prvními breakdancovými crew New York City Breakers a Rock Steady Crew.
Breakin´ (1984)
U b-boyingu ještě zůstaneme. Ve stejném roce jako Beat Street šel totiž do kin další dnes už legendární snímek Breakin´. Ten pro mnohé bude dnes už působit trochu směšně, přesto však jde o další zásadní film, který by neměl žádného hiphopového fanouška minout. Pokud se na něj navíc budete dívat pozorně, uvidíte tancovat i Jean-Claude Van Damma :) Snímek Breakin´ měl i druhé pokračování, které mělo premiéru ještě tentýž rok.
Breakin´: Zásadní taneční film nejen pro b-boys, ale pro všechny tanečníky
Le Défi (2002)
Lé Défi (v české distribuci Horečka pařížských ulic) je náš snad nejoblíbenější taneční film vůbec. Uvidíte v něm totiž tancovat současné hvězdy pouličního tance z Francie (vůbec poprvé se zde představila i Sofia Boutella) a kromě Hip Hopu a Break Dance prezentuje také taneční styl House Dance. Ale pozor, tento film je potřeba brát trochu s nadhledem :)
You Got Served (2004)
Trochu krkolomný překlad Nakládačka má film You Got Served, který bez jakéhokoliv přehánění způsobil revoluci v hiphopovém tancování v ČR. Většina českých tanečníků zde vůbec poprvé viděla hiphopový crew battle, což způsobilo lavinu podobných akcí i u nás. Mnoho tanečních skupin ještě dlouho po premiéře tohoto filmu kopírovalo různé choreografie právě z You Got Served. Určitě je taky nutné poznamenat, že hlavní role si zde zahráli rnb hvězdy Omarion a Marques Houston. Film se dočkal druhého pokračování v roce 2011.
Nejlepší taneční filmy na Netflixu
Rize (2005)
Rize je dokument, který zachycuje vznik tanečního stylu krump a jeho největší legendy Tommy The Clowna a Tight Eyeze. Všichni, kteří se zajímají o krump, tento film určitě viděli. Pro ostatní je to ale výborná příležitost, jak se něco nového dozvědět právě o tomto tanečním stylu a rozdílech mezi krumpingem, clowningem a stripper dance.
Feel The Beat a Work It: Dva nové taneční filmy na Netflixu
Taneční filmy jako inspirace
Taneční filmy nikdy netrhaly rekordy v návštěvnosti kin a pravděpodobně nikdy ani nebudou. Stejně tak pro tanečníky nebude příliš směrodatné většinou nepříliš kladné hodnocení těchto snímků širokou veřejností na portálech typu ČSFD. Důvod tohoto neúspěchu u běžných diváků je asi zřejmý. Všechny tyto filmy se zaměřují především na tanec a choreografii, dějové linky v nich jsou často stranou hlavního zájmu scénáristy i režiséra. I proto má mnoho tanečních filmů velmi podobný a předem očekávatelný děj.
Tanečníkům a tanečním fanouškům tento fakt ale většinou nevadí. Nedívají se na taneční filmy kvůli ději, ale kvůli tanci. Hledají v nich inspiraci. A mnoho lidí už taneční filmy inspirovaly k tomu, aby začali tancovat. Třeba v tanečních kurzech v Olomouci nebo na tanečních lekcích v Praze.