Tanec je skvělá pohybová aktivita pro všechny děti – nejen pro holky, ale i pro kluky. Jaké výhody tancování pro děti má?
Tanec je výborná pohybová aktivita pro děti. Dnes se podíváme na to, proč tomu tak je a jaké výhody tancování dětem přináší. Zaměříme se ale také na známý mýtus, který tvrdí, že tanec není pro kluky. Je tomu totiž právě naopak.
Děti a tanec: Kombinace, kterou doporučují i vědecké studie
Je to tak. I několik vědeckých studií potvrdilo, že tanec je v podstatě ideální pohybovou aktivitou pro děti. Že je pro ně pohyb kriticky důležitý, o tom asi není třeba polemizovat. Na rozdíl od jiných sportovních aktivit se ale tanec dětem doporučuje z několika dalších důvodů. Pokud bychom to měli shrnout velmi zjednodušeně, tak díky účasti v soutěžních tanečních skupinách nebo i v nesoutěžních tanečních kurzech se děti naučí fungovat v kolektivu, mají fyzickou aktivitu, která je baví, trénují i pamět. Pokud vás benefity tance pro děti zajímají více do hloubky, určitě se podívejte na naši stránku Tanec pro děti v Olomouci.
Jednotlivé benefity tance ocení především rodiče, pro děti je totiž důležitá většinou jen jedna věc: že je tanec baví. A není na tom opravdu nic špatného. Tanec je zábava a pro děti obzvlášť. Co na tancování svých dětí ale ocení rodiče?
7 důvodů, proč rodiče chtějí doma tanečníka
Ať už se dítě věnuje Street Dance (Hip Hop, House Dance, MTV Dance, atd.), Contemporary Dance (současný tanec, moderní tanec, jazz dance, atd.) nebo jakémukoliv jinému tanečnímu stylu, rodiče by jej v tom měli podporovat. Sepsali jsme 7 důvodů, proč je tanec pro děti skvělou mimoškolní aktivitou a proč jsou všichni rodiče rádi, když mají doma tanečníka nebo tanečnici.
Co se stane s vaším tělem, když do svého života zařadíte tanec
1) Mají dítě, které je fit a zdravé
Pravidelné tréninky a neustálé protahování nejrůznějších svalů na těle má prostě něco do sebe. Tanečník je v kondici a doběhnout třeba autobus, který jede náhodou o dvě minuty dříve, mu problém prostě nedělá. Stejně tak jeho imunita pracuje správným způsobem, takže dítě je pak odolnější vůči nachlazením a dalším pravidelně se vyskytujícím nemocem.
2) Mají dítě, které je fyzicky i psychicky odolné
Tanečníci jsou nejen fyzicky, ale také psychicky silní. Vždyť musí zkousnout neustálé úpravy a přeučování taneční choreografie, někdy mohou od trenérů slyšet, že jim něco nejde nebo že se musí zlepšit. Nic z toho si ale neberou osobně a vědí, že pracují pro dobro celé taneční skupiny. To je dělá opravdu psychicky silnými.
3) Mají dítě, které má velký okruh přátel
Kromě kamarádů ve škole mají tanečníci další, a mnohdy velmi široký, okruh přátel – další tanečníky. S těmi se učí spolupracovat, jít za stejným cílem, pomáhat jeden druhému. Zažívají společné radosti, někdy i zklamání, společně se učí z vlastních chyb.
4) Mají dítě se skvělou morálkou
Docílit toho, aby děti měli potřebnou odpovědnost, není někdy jednoduché. Tanečníci ale morálku získají poměrně brzy. Musí chodit pravidelně na tréninky, být na veškerých srazech vždy včas, trénovat doma, aby nevyčnívali ve společné choreografii.
Škola a tanec: Jak stíhat školní povinnosti i mimoškolní pohybové aktivity?
5) Mají dítě, které se netoulá po obchoďácích
Taky každé odpoledne potkáváte v obchodních centrech spoustu teenagerů, kteří se evidentně nudí a nemají co dělat? Tanečníci to asi nebudou, protože ti se většinou nenudí. Když zrovna nemají trénink nebo netrénují doma, schází se svými kamarády a třeba si jen tak tancují v parku.
6) Mají dítě, které je výjimečné
I když byl tanec vždy velmi populární, nikdy nešlo a nikdy ani pravděpodobně nepůjde o úplně masovou záležitost. Mít doma tanečníka, to je prostě výjimečného, čím se vždy můžete pochlubit. Své dítě uvidíte tancovat na různých soutěžích a vystoupeních před spoustou lidí a časem třeba i na televizních obrazovkách.
7) Mají dítě, které je šťastné
Tanec je radost, která dokáže zahnat každý splín po těžkém dnu ve škole. Je to výborná aktivita na tzv. vyčištění hlavy a odreagování se od každodenních povinností. Člověk chodí z tréninků příjemně unavený, ale šťastný. No a šťastné dítě chce mít doma přece každý rodič.
Jak, kdy a kde rodiče vybírají kroužek pro děti? Statistika a tipy pro vás
Tanec je pro všechny, ne jen pro holky
Řada lidí si stále myslí, že tanec je jen holčičí záležitost a kluci by tancovat neměli. Je to samozřejmě úplný nesmysl, tanec je pro všechny, kluky, holky, děti, dospělé. A proč by se kluci neměli tancování bát?
První věc, která tento mýtus od základů popírá, je fakt, že za naprostou většinou dnes oblíbených tanečních stylů stojí právě kluci. Nebudeme tu rozebírat jednotlivé tance, možná vás ale překvapí, že i takový Dancehall (který se dnes považuje za převážně dámský taneční styl) vymyslel muž – konkrétně Mr. Bogle.
Pro kluky může být tanec (třeba právě Street Dance) obzvláště atraktivní díky své fyzické náročnosti a propojení s hudbou. Kluci se v tanečních kurzech naučí ovládat své tělo, zlepší svou koordinaci, flexibilitu a sílu. Tanec jim pomůže vybudovat sebevědomí, disciplínu a naučí je pracovat v týmu. Navíc, tanec je opravdu skvělý způsob, jak se zbavit stresu, vybít energii a zažít spoustu zábavy s partou kamarádů.
Už víte, proč jsou rodiče šťastní, když jejich děti tancují?
Ano, dalo by se vymyslet mnohem více důvodu, proč je tanec pro děti prospěšný. Ale to není cílem tohoto článku, další důvody totiž najdete třeba tady.
Někdy se naopak setkáváme s přáním rodičů dát dítě tancovat co nejdřív, klidně už ve dvou letech. To je ale ještě opravdu brzy. V kolika letech by tedy dítě mělo začít tancovat? Jsme toho názoru, že dítě je samo schopno zvládnout taneční kroužek zhruba od 5 let věku. Právě pro tento věk máme náš taneční kroužek pro nejmenší – Streetdance Mini.
Statisticky nejvíce dětí začíná tancovat mezi osmým a desátým rokem. U nás v 331 Dance Studiu Olomouc máme pro tyto děti vyhrazeny taneční kroužky Streetdance přípravka a Contemporary přípravka. Pokud dítě chce brát tancování trochu více vážně a být součástí soutěžní taneční skupiny, můžete jej přihlásit do Streetdance Kids (9-12 let), Streetdance Juniors (13-16 let) nebo Contemporary Juniors (13-16 let). Velmí oblíbený je také náš nesoutěžní taneční kurz věnující se choreografiích korejských hudebních idolů nesoutěžní taneční kurz nebo soutěžní taneční skupinu. V Praze pak máme věkově neomezené nesoutěžní taneční kurzy zaměřené na Street Dance nebo Contemporary Dance.
Průzkum 2020: Jak děti a mládež tráví svůj volný čas?