Co je to Hip Hop? Jaký je význam tohoto slova a odkud pochází?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Co je to Hip Hop? Výraz, který zná každý. Ale víte, co tato slova vlastně znamenají a odkud tato fráze pochází?

Co je to Hip Hop? Pro někoho tanec, pro jiného hudba, pro všechny kultura. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, jak a kde tento výraz vznikl? Pokud to netušíte, určitě čtěte dál, rádi vám to osvětlíme.

Co je to Hip Hop?

Hip Hop je výraz, který alespoň jednou slyšel každý. Je to výraz, který má více významů a každý si jako první vybaví něco jiného. Třeba v tanečním světě bývá pochopení pojmu Hip Hop někdy problém. Pro někoho je to totiž jeden konkrétní taneční styl, pro jiného jde o synonymum k výrazu Street Dance (pouliční tanec), který označuje několik tanečních stylů dohromady. Kdo má pravdu? Tak trochu všichni. Některé pojmy se totiž dříve používaly pouze v určitých částech světa, jiné pojmy byly zpropagovány médii (televize, filmy, atd.), no a tak se stává, že občas dochází především u laiků k nepochopení. Pojďme se tedy na slovo Hip Hop podívat podrobněji.

Píše se správně Hip Hop nebo Hip-Hop?


Možná jste se setkali s označením Hip Hop i s označením Hip-Hop (s pomlčkou) a přemýšlíte, které z nich je správně. Oboje. Nemusíte mít strach použít kteroukoliv z těchto dvou variant. Stejně tak můžete použít malá i velká písmena. Můžete psát Hip Hop nebo Hip hop nebo hip hop. Třetí varianta je asi nejběžnější. Na webu www.331.cz píšeme taneční styly velkými písmeny (tedy např. Hip Hop, House Dance, atd.) pouze z toho důvodu, aby bylo na první pohled jasné, že jde o názvy.

Co je to Hip Hop? Mír, láska, jednota a zábava

Ať se jedná o Hip Hop jako kulturu, hudební nebo taneční styl, vždy se drží čtyř základních principů: Peace, Love, Unity & Having Fun, tedy mír, láska, jednota a zábava. Na tento motiv v souvislosti s hiphopovou kulturou narazíte opravdu často. Objevuje se v písničkách, hiphopových filmech, na oblečení, atd. Jde o protipól zbraní a celkově gangsterským pojetím Hip Hopu, jak jej média často představují.

Války gangů jsou se vznikem Hip Hopu opravdu spjaty, ovšem ne jako důsledek, ale jako příčina. Hip Hop vznikl v chudé newyorské čtvrti Bronx – v době, kdy pronajímatelé pálili nájemní bloky kvůli penězům za pojištění, nezaměstnanost byla vysoká, vzdělání bylo bezcenné, kvetl obchod s drogami a gangy si své účty vyřizovaly přímo na ulici. Šlo prostě o čtvrť, ke které se New York otočil zády. Jenže právě mezi těmito troskami se spojila místní mládež, aby začala vytvářet nejživější a nejvýznamnější kulturní formu po celá desetiletí. Chtěli to, co v Bronxu v té době nebylo ani náznakem. Mír, lásku, jednotu a zábavu.

Právě principy Peace, Love, Unity & Having Fun se staly hlavním motivem skupiny Zulu Nation. Dnes již mezinárodní uskupení deejayů, rapperů i tanečníků, které v 70. letech založil Afrika Bambaataa. V roce 1984 se spojil s Jamesem Brownem, aby spolu natočili stejnojmenný song.

Hip Hop je kultura

Ať jste tanečník, rapper nebo hiphopový fanoušek, na otázku „Co je to Hip Hop?“ by vás v prvé řadě měla napadnout odpověď: kultura, resp. subkultura.

Hip Hop je městská subkultura, která vznikla v New Yorku (USA), konkrétně ve čtvrti zvané Bronx, v 70. letech minulého století. Vytvořili ji Afroameričané, Latinoameričané a karibští Američané. Její součástí je několik elementů, hlavní jsou ale následující čtyři. Jako nezbytné pro Hip Hop je stanovil Afrika Bambaataa, legendární americký DJ, MC, skladatel a producent.

Často, když lidé říkají Hip Hop, nevědí, o čem opravdu mluví. Myslí si, že jde jen o rap. Jenže když mluvíš o Hip Hopu, mluvíš o celé kultuře včetně hudby i tance. Vždy musíš vzít v potaz celou hiphopovou kulturu tak, jak je. Afrika Bambaataa, zakladatel Zulu Nation

Deejaying

Deejaying (djing) je vytváření hudebních mixů (koláží) převážně prostřednictvím dvou gramofonů a mixážního pultu a mikrofonu. Dnes jsou jako deejaové (DJs) označováni i lidé, kteří místo gramofonů a vinylových desek používají CD nebo digitální zvukové stopy uložené na notebooku. Turntablisté pak gramofony používají v podstatě jako hudební nástroj, protože prostřednictvím různých efektů (nejznámější je scratching) z původních nahrávek v podstatě vytváří hudbu novou.

Emceeing

Emceeing (MCing) neboli rap je vokální projev postavený hlavně na rytmizaci jazyka, hře se slovy a komunikaci s publikem. Každý rap má tři složky: content (o čem rap je), flow (rytmus, rým) a delivery (kadence, tón). Přestože rap je primárně spojovaný s hiphopovou kulturou, vznikl dříve. Nejznámějším předchůdcem moderního rapu je tradice západoafrických básníků, tzv. griotů.

B-Boying (Breaking)

Nejznámější nehudební složkou hiphopové kultury je tanec, konkrétně B-boying (Breaking). V době, kdy Afrika Bambaataa hlavní hiphopové elementy definoval, se totiž právě Break Dance (komerční označení pro B-Boying) jako první z dnešních Street Dance stylů rozvíjel.

Graffiti

Graffiti je psaní nebo kresba vytvořená na zdi nebo na jiném povrchu (v New Yorku typicky např. vagón metra) barevnými spreji nebo fixy, obvykle jako forma uměleckého vyjádření. Jde o doposud nejkontroverznější element hiphopové kultury, protože je často spojován s vandalismem.

Beatbox

V posledních letech se už neříká, že Hip Hop má čtyři základní elementy, ale pět. Pátým elementem je Beatbox neboli B-box, tedy vytváření perkusivních zvuků za pomoci lidského hlasu. Beatbox může také zahrnovat vokální imitaci turntablismu a dalších hudebních nástrojů.

Další elementy Hip Hopu

Kromě těchto čtyř, resp. pěti základních elementů, má Hip Hop i mnoho dalších. Patří mezi ně např. knowledge (znalosti o hiphopové kultuře, především o historii), language (speciální mluva, resp. výrazy, které se používají v souvislosti s hiphopovou kulturou), fashion (styl oblékání), atd.

Fráze Hip Hop má dva původy

Odkud pochází slovo Hip Hop? Dnes jsou za autory tohoto pojmu považování dva lidé, a to Lovebug Starski a MC Keef Cowboy.

Lovebug Starski

Slova Hip Hop byla součástí MC fráze, kterou používal Lovebug Starski. Fráze zní „Hip Hop Shoowop da Bop“.

Kevin Smith (16. května 1960 – 8. února 2018), známý jako Lovebug Starski, byl americký MC, hudebník a producent. Svou kariéru začal jako DJ v roce 1971, kdy se Hip Hop poprvé objevil v Bronxu. V roce 1978 se stal DJem v klubu Disco Fever.

Keef Cowboy

Druhým oficiálně uznávaným autorem slov Hip Hop je MC Cowboy, jehož projev měl větší kadenci ve vojenském stylu: „Hip Hop Hip Hop“.

Robert Keith Wiggins, známý pod svými uměleckými jmény Keef Cowboy nebo pouze Cowboy (20. září 1960 – 8. září 1989), byl americký hiphopový umělec a člen hudební skupiny Grandmaster Flash and the Furious Five.

Hip Hop je tanec

Už víme, že je Hip Hop je především městská kultura, ale také hudební styl, na jehož produkci se podílí DJ a MC. Hip Hop je ale také tanec. Buď tímto názvem můžeme označovat jeden konkrétní taneční styl nebo skupinu tanečních stylů. Začněme u druhé možnosti.

Hip Hop vs Street Dance

Je Hip Hop a Street Dance to samé? To je poměrně těžká otázka, odpověď totiž může být kladná i záporná, záleží na úhlu pohledu. Pokud bychom jako Hip Hop označovali taneční styly, které jsou originálně (původně) spjaty s hiphopovou kulturou, patřily by sem taneční styly B-Boying (Breaking), Popping a Locking. Komerční a dnes často používané označení Street Dance však zahrnuje tanečních stylů mnohem více. Kromě jiného i to, co dnes označujeme jako taneční styl Hip Hop. Ten totiž do originálních hiphopových tanečních stylů nepatří, vznikl zhruba o deset let později.

Můžete se ale setkat s tím, že označení Hip Hop někdo používá jako synonymum ke Street Dance. V Česku se tak příliš neděje, ale v jiných částech světa, kde se tolik neuchytilo označení Street Dance, to zase tak ojedinělé není.

Hip Hop jako samostatný taneční styl

Pro naprostou většinou tanečníků v Česku je ale Hip Hop jeden konkrétní taneční styl. Ten, který se tancuje na hiphopovou hudbu a v USA se často označuje jako Freestyle Hip Hop. Právě označení Freestyle Hip Hop je vlastně velmi chytré a je škoda, že se v ČR neuchytilo. Říká nám totiž, že základem hiphopového tancování je freestyle (improvizace), tedy tanečníkova schopnost okamžitě reagovat na neznámou hudbu. Pojem Freestyle Hip Hop se také vymezuje vůči tomu, aby byl spojován s více tanečními styly najednou (viz předchozí bod).

Taneční styl Hip Hop je s přehledem nejoblíbenější tanec v Česku. Věnuje se mu nejvíce tanečníků, často se s ním potkáte v nejrůznějších médiích, atd. Věnovat se mu můžete i v Olomouci, a to díky tanečním kroužkům pro děti i tanečním kurzům pro dospělé v 331 Dance Studiu Olomouc. Lekce jsou určeny úplným začátečníkům i pokročilým tanečníkům. Vybrat si z nabídky můžete tady.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články