Koronavirus s označením COVID-19 zavřel taneční školy, zrušil taneční soutěže. Jak aktuálně vypadá taneční scéna v ČR?
Zpráv o aktuální pandemii COVID-19 a souvisejícím nouzovém stavu je všude mnoho. Koronavirus stopnul naprostou většinu sportovních i kulturních aktivit, mimo jiné v podstatě zastavil taneční život i v České republice.
Koronavirus zavřel taneční školy
V úterý 10. 3. 2020 vydala Vláda ČR nařízení, ve kterém zakázala výuku na základních, středních, vyšších a vysokých školách a omezila akce s účastí více než 100 osob. V tu chvíli většina tanečních škol v Česku uzavřela své lekce. Někteří proto, že je k tomu vzniklá situace donutila (tréninky probíhaly v prostorách, které musely být uzavřeny), většina ale z preventivních důvodů. I 331 Dance Studio Olomouc zrušilo všechny své taneční kurzy. Přece jenom zdraví je pro nás na prvním místě a i když se nikdy na tréninku nesejde tolik lidí, aby se na nás nařízení vztahovalo, tak lektoři přijdou do styku s tolika dětmi, že zrušení lekcí určitě bylo na místě.
O dva dny později, ve čtvrtek 12. 3. 2020, se situace vyvinula. Vláda ČR vyhlásila na 30 dnů nouzový stav a kromě jiného zakázala akce s účastí více než 30 osob a uzavřela sportoviště. Tento krok fakticky znamenal uzavření i těch taneční skupin a škol, které navzdory doporučením Ministerstva zdravotnictví doposud fungovaly.
Koronavirus zrušil taneční soutěže
Koronavirová pandemie zastihla tanečníky asi v ten nejhorší možný moment. Začátkem března totiž v ČR startuje soutěžní sezóna choreografií. Některé taneční soutěže proběhly první březnový víkend, ale ty další na svůj den konání teprve čekaly. Oznámení jednotlivých pořadatelů na sebe nenechalo dlouho čekat. Zrušily se všechny pohárové soutěže, které měly proběhnout v termínu, na který byl oznámen nouzový stav, všechna svá regionální kola musely zrušit i dvě největší taneční organizace v Česku – Czech Dance Organization a Taneční skupina roku. Obě dvě organizace shodně uvedly, že (pokud to bude umožněno) soutěžní sezóna 2020 začne až koly zemskými (Mistrovství Čech, Mistrovství Moravy).
Znamená to jediné, soutěžní sezóna 2020 bude oproti těm ostatním rozhodně kratší. Zhruba třetina až polovina tanečních soutěží byla nebo teprve bude přeložena na jiný termín (který ale s velkou pravděpodobností bude kolidovat s termínem jiné taneční soutěže) nebo bude úplně zrušena. Jak na to zareagují jednotlivé taneční školy, to je zatím těžké předvídat.
Jak tancovat v době koronavirové
Momentálně víme, že nouzový stav bude trvat 30 dnů. Zkušenosti z Číny ale ukazují, že to může být i mnohem déle. Otázka tedy je, jak udržet tanec naživu? Na Facebooku už se objevily nabídky na taneční lekce s omezeným počtem osob nebo nabídky na příměstské tábory. Nic z toho doporučit nemůžeme, protože zdraví je pro nás na prvním místě. Doporučujeme co nejvíce se vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi a na příměstský tábor si počkat na opravdové prázdniny. My jeden takový organizujeme na přelomu července a srpna.
Aktuálně platná opatření související s pandemií nového koronaviru COVID-19 a aktualizované informace pro tanečníky i jejich rodiče najdete
na této stránce.
Řešením jsou různé online aktivity. Obě dvě největší taneční organizace spustili online taneční soutěže, které mají za cíl, aby tanečníci nepřestali trénovat. Jmenují se Taneční skupina roku na křížku a Czech Dance Masters z obýváku a jejich princip je podobný. Doma natočit a poslat video ať už s vlastní choreografií nebo s choreografií lektora z předchozí online taneční lekce.
I jednotlivé taneční školy vymýšlejí způsoby, jak zůstat v kontaktu s tanečníky. Děti se totiž budou časem doma nudit a pro mnoho lektorů je také důležité, aby jejich svěřenci pravidelně trénovali i v neplánovaném volnu způsobeném koronavirem. Nouzový stav totiž jednou skončí, taneční soutěže se rozjedou a tanečníci musí být připraveni.
Jak situaci vnímá lektorský tým 331 Dance Studia Olomouc
Zeptali jsme se lektorů a instruktorů 331 Dance Studia Olomouc, jak se současná situace a nouzový stav v souvislosti s koronavirem dotkne přímo jich a jejich tanečních týmů.
Velmi bude záležet na tom, jak dlouho tyto opatření budou trvat. První soutěž čeká tým
Streetdance Mini Monkeys teoreticky až na konci dubna, což je relativně za dlouho. Nicméně je pravda, že za dobu volna děti stihnou zapomenout i to, co zatím ještě nezapomněly :-) Tím pádem tak trochu počítám s tím, že se vším budu začínat od začátku. Účast na Mia Festivalu, pokud se tedy bude konat, zatím nevidím příliš růžově. Optimisticky ale doufám, že se vše vrátí do normálního stavu co nejdříve, abych s dětmi stihla natrénovat choreografii na taneční soutěž Olomoucký talent.
Leňa, lektorka týmu Streetdance Mini Monkeys Vzhledem k tomu, že minimálně měsíc neproběhne žádný trénink, doufám a pevně věřím, že tanečníci týmu
Streetdance Juniors Steppaz budou svou choreografii trénovat doma a snažit se i sami zlepšovat (opakovat si kroky, zkoušet freestyle). Rozhodli jsme se, že jim budeme zadávat občasné úkoly, aby nám nezlenivěli a choreografii nezapomněli. Snad se situace zlepší co nejdříve (samozřejmě nejen kvůli tancování) a my budeme moct pokračovat a jet alespoň na jednu soutěž. Aby všechna ta práce nebyla k zahození a aby si nováčci mohli zažít ten svůj první moment slávy, na který se tak moc těší.
Maki, instruktorka týmu Streetdance Juniors Steppaz Nastalá situace poměrně zásadně ovlivnila hlavně tým, který vedu s
Fuffy,
Groovz. Celý tým je poskládaný z lidí, kteří přišli z jiných týmů a letos první rok je čekalo velké množství soutěží. Trénování choreografie jsme věnovali poměrně hodně času i práce a mě i instruktorku teď mrzí hlavně zklamání těch holek, se kterými vlastně komunikujeme denně. Mé ostatní týmy,
Catchaz a
Lil´Heroes jsou plné dětí, které měli na soutěže letos jet poprvé. Pokud se situace zlepší a soutěže ke konci sezóny se uspořádají, tak se jich tento nouzový stav dotkne asi nejméně. Přesto nám chybí plno tréninků a osobně to beru jako velkou škodu, když je to zrovna první rok, co se většina dala k tancování.
Kej, lektorka týmů Streetdance Kids Lil´Heroes, Streetdance Juniors Groovz, Streetdance Juniors Catchaz Zrušení soutěží mi až tak nevadí, ale zrušení tréninků je pro mě negativní hned v několika věcech. Zaprvé nerada odcházím od rozdělané práce a mít nedodělané choreografie a vybranou půlku peněz a půlku ne, je pro mě psychický teror. Za druhé tím, že nejsou tréninky, přicházím o fyzickou aktivitu i o peníze, takže budu tlustá a ještě k tomu chudá. Takové to, že tancem ze sebe vypouštím emoce a tvořím umění, snad ani nemusím zmiňovat. No a v neposlední řadě mi chybí moje děti (ty malé i ty velké), je s nimi sranda, mám je ráda, baví mě, jak se zlepšují, jsme super parta, rodiče jsou prima, teď se to všechno jakoby uspí a bůh ví, kde a kdy to zas naváže. Asi nejhorší je na tom ta nevědomost.
Tessa, lektorka týmů Streetdance Kids Lil´Gangstas, Streetdance Adults Warriorz
Můj pohled na tuto situaci, co se teď děje, se asi nijak neliší od těch ostatních. Je to šílené, asi tomu ani moc nerozumím a připadá mi to jako z filmu. Naše holky z
Groovz makaly a tolik se těšily na soutěže, takže všechny byly teď spíše zklamané a smutné. Jsme plní očekávání, jak to s touhle sezónou vlastně dopadne. Musíme to respektovat a choreografii jen tak nezahodíme!
Fuffy, instruktorka týmu Streetdance Juniors Groovz Koronavirus a související stav nouze je komplikace především pro pokročilejší týmy, které mají za sebou více práce a během nouzového stavu jim uteče více soutěží. Je otázka kolik, protože zatím vůbec není jisté, že se po měsíci vše vrátí do starých kolejí. Navíc je otázka, v jakém stavu choreografie po ukončení nouzového stavu budou, protože ty tréninky pochopitelně budou chybět. Budeme se proto snažit tanečníky zaměstnat domácími úkoly, budou teď muset trénovat sólově. Ale na otázky, jak nakonec letošní soutěžní sezóna dopadne nebo kolika soutěži se zúčastníme, zatím odpovědět nedokážu. Mám v hlavě nějaké možnosti, ale budu je probírat s tanečníky, až to bude aktuální.
Dejv, lektor týmů Streetdance Juniors Flavaz, Streetdance Juniors Steppaz, Streetdance Adults Swaggaz
Pro mě rušení tréninků znamená samé špatné věci a nevím, jestli dokážu dobře vysvětlit důvod. Práce lektora je hodně náročná. Protože to není full time job, aby se lektoři uživili, musí mít nějakou jinou hlavní práci a lektorování pak je pouze koníček, přitom práce je kolem samotné lekce víc než dost a za tuto oponu málokdo nahlédne. Kromě ocenění ve formě dobrého umístění týmu se mi tak jako lektorce téměř nedostane pochvaly. Letos poprvé jsme měly s mými týmy opravdu dobře našlápnuto – je to už čtvrtý rok, co funguje
kroužek pro děti, děti vyrostly a letos poprvé je utvořený
tým juniorů, kteří dobře šlapou a tancují, protože opravdu chtějí. Letošní soutěžní choreografie je tak plná pokročilé techniky, holky mají pěkné kostýmy i líčení, mají krásnou choreografii se zajímavým tématem. To, že ale teď minimálně měsíc trénink není, znamená, že se budeme muset v podstatě celou variaci učit znova, protože jsme ji teprve minulý víkend vytvořili a od té doby se viděli jen jednou a naposledy. Termíny soutěží se v důsledku viru přesouvají, tu na termín naší závěrečné show studia (takže tam nepojedeme), tu na termín, kdy je jiná soutěž, tu na termín svatby mého bratra. Nejhorší je pro mě asi nejistota, bezmoc, nedostatek pohybu a pocit, že svoje juniory ztrácím poté, co jsem hodně investovala do vybudování důvěry tohoto nového týmu. A k otázce jak budeme pokračovat, napojíme se tam, kde jsme přestali, vydáme ze sebe všecko, uděláme svoje maximum a budeme vděční za to, co máme.
Bára, lektorka týmu Contemporary Juniors Uniquez, instruktorka týmu Contemporary Kids Lil´Honeys