Rok 2021 přinesl další ročník televizní show Česko Slovensko má talent. Které tanečníky a taneční skupiny jsme v 9. sezóně ČSMT mohli vidět?
Devátá řada show Česko Slovensko má talent, na kterou televizní diváci čekali kvůli opatřením proti šíření nemoci COVID-19 o rok déle, už zná svého vítěze. Výkony soutěžících byly, počínaje castingovými koly, relativně kvalitní a ač se může zdát, že po tolika řadách nelze přijít do soutěže s něčím originálním a dosud nevídaným, opak je pravdou.
Zejména v oblastech zpěvu nebo tance je přijít s něčím jedinečným velmi těžkým úkolem. I přesto však letos několik tanečníků doslova zazářilo, a co víc, vítězem finále a tím i celé soutěže se stala česká taneční skupina. Na druhou stranu jsme mohli vidět i celou řadu nepovedených a pseudo-tanečních vystoupení.
Jaké taneční performance tedy 9. řada ČSMT přinesla? A kteří tanečníci byli nejúspěšnější?
Castingová kola Česko Slovensko má talent 2021
V rámci televizní show Česko Slovensko má talent 2021 jsme mohli vidět několik opravdu dobrých, ale také několik relativně špatných tanečních výkonů. Stejně jako se některým tanečníkům podařilo předvést svůj talent a oslnit diváky i porotu, jiní by možná udělali lépe, kdyby si svůj „talent“ nechali raději jen pro sebe nebo jejich blízké okolí. Která taneční vystoupení jsme mohli vidět během castingů do ČSMT v Česku i na Slovensku?
Zuzana Halamová a Eliška Macurová
Mladičké žákyně, které chtěly pro své taneční studio vybojovat peníze pro pořízení zrcadel, jež by jim pomohly se ještě více zdokonalit. Děvčata porotě i divákům předvedla v castingovém kole velmi hezké a sympatické vystoupení, a tak je porota čtyřmi kladnými hodnoceními poslala do dalšího kola soutěže. Tam už se jim bohužel uspět nepodařilo, i tak je však jisté, že tahle dvojice nás má ještě v tanci a možná i v dalších ročnících soutěže ČSMT čím překvapit.
Ilusias
Letošní vystoupení ženského tanečního souboru Ilusias bylo již druhou účastí v Česko Slovensko má talent, přičemž poprvé to bylo ve 4. řadě soutěže. Jejich sestava i taneční strategie se trochu změnila, okouzlující však byly stejně jako před několika lety. Holky, které dokážou spojit divoký tanec s ohněm a neopakovatelnou světelnou podívanou, byly velkou konkurencí pro ostatní soutěžící. Do semifinále se jim dostat nepodařilo, i tak se ale do deváté řady soutěže zapsaly velmi výrazně. Jejich láska k tanci byla vidět na první pohled.

Hat Dance Company
Co letos rozhodně nechybělo, byla něžná dětská roztomilost v podání mladých tanečnic z Hat Dance Company. Ty si v divadle vytančily postup do dalšího kola a jejich energie měla potenciál je dovést ještě mnohem dál. Jednohlasné ANO porotců je důkazem toho, že v soutěži nebyly jen tak náhodou. Do semifinále však pozvánku nedostaly, vzhledem k jejich nízkému věku pro ně však v soutěži ČSMT rozhodně není všem dnům konec.
The Mirage
S netradiční pojetím baletu zamířila do soutěže taneční skupina The Mirage, která všechny ohromila již při samotném příchodu. Jejich kostýmy jste totiž určitě ještě nikdy nikde neviděli. Z proslulého labutího jezera vytvořily jedinečnou podívanou, která si místo v dalších kolech jednoznačně zasloužila. Realita byla však jiná a v semifinále už příležitost předvést svůj tanec nedostaly. Jejich inovativní pojetí baletu se ovšem zapsalo do paměti všem příznivcům tohoto tanečního stylu.
Hunka Twins
Jak mohou působit charismatická a velmi pohledná dvojčata, která svým gymnastickým tancem potěší oko především mužského publika, předvedly tanečnice Hunka Twins. Už jejich vstup na pódium byl pro porotce Jakuba Prachaře a Jara Slávika velmi příjemnou podívanou. Uchvátily porotu v první sekundě a svými synchronními a sexy pohyby si zasloužily od poroty čtyři kladné verdikty. Ani přesto ale stále usměvavé slečny do dalšího kola nepostoupily.
Martina Panochová Dance Crew
Další mladé tanečnice, které při svém tanci vsázely především na svůdné vzezření a možná trochu vyzývavé taneční kreace. Vystoupení této trojice bylo pro oko diváka velmi příjemné, avšak k postupu do dalšího kola to zdaleka nestačilo.
Entity
Dvojice mladíků z Děčína, která podle svých slov chtěla svůj osobitý taneční styl rozšířit do celého Česka i Slovenska, nakonec příliš nenadchla. Jejich styl ve výsledku až tak osobitý nebyl a vystoupení chybělo trochu „šťávy“. Kluci byli jako dvojice poměrně asynchronní a nevýrazní a z divadla tedy odcházeli bez postupu.
Romano Jilo
O velmi příjemné vystoupení se postarala skupina romských tanečníků, kteří přinesli do sálu velmi pozitivní a živou energii. Věkové rozpětí od 11 do 18 let dodalo vystoupení na zajímavosti, a trojice Moorová, Jandová i Prachař je odměnili jasným ANO. Pouze Jara Slávika vystoupení příliš nenadchlo, neboť již v prvních minutě zmáčknul své červené X a dal tak najevo, že tento styl tance mu příliš sympatický není.
Česko Slovensko má talent: Největší taneční hvězdy populární TV show
Martina Kubová
Některým tanečníkům úplně přáno nebylo, a to jednak v jejich „daru od Boha“ ve smyslu tanečního talentu, a zároveň i ve smyslu okolností jejich soutěžní performance. Tanečnice Martina Kubová chtěla na porotu zapůsobit svým tanečním vystoupením, to jí však zkomplikovalo náhlé zranění, když si po cestě na toaletu vymkla kotník. Porota ji i přes tuto indispozici nechala předvést její umění, které by však k postupu pravděpodobně nepomohla ani zdravá noha. Od všech porotců tedy získala červené X a její účast v soutěži tak skončila hned při castingu.
Ivo Růžička
Pro mnohé velkou senzací byla drag show v podání Iva Růžičky, jehož ladné taneční pohyby by mu mohla závidět kdejaká žena. Vedle pohybů také napomohlo projevu skutečně silné charisma, které zaujalo nejednoho přítomného. Velmi kvalitní vystoupení ku podivu ocenili i muži za porotcovskými křesly, přičemž Jakub Prachař v závěru z recese dodal, že by měl Iva vedle sebe dokonce mnohem raději, než svou bývalou ženu.
Shezi
O trochu úsměvné vystoupení se postarala orientální tanečnice Shezi (zkratka pro Sheherezáda). Ta při příchodu na pódium tvrdila, že chce do toho druhu tance přinést trochu „moderních prvků“. Jak následně porota zjistila, ty ve výsledku spočívaly v neustálém házení hlavou a vlasy. Celkový dojem z tance Shezi byl však spíše negativní, a tak se s ní porotci slušně a rychle rozloučili.
Roman Cerovský
Tanec tohoto asistenta pedagoga lze jen těžce charakterizovat. Jedinečný rozhodně byl, avšak spíše v tom záporném slova smyslu. Trhané rádoby sexy pohyby pobízely diváka i porotce k myšlence, že vzhledem k zaměstnání soutěžícího by se, spíše než o seriózní účast v soutěži, mohlo jednat o recesi. Kde je pravda ví jen sám tanečník, postup si za tento výkon však určitě nezasloužil.
Marina Vainberg
Orientální tance nejsou u porotců Česko Slovensko má talent příliš populární, neboť soutěžící v této oblasti nepředvádí zrovna přesvědčivé výkony. Výjimkou v deváté řadě soutěže byla Marina Vainberg, jejíž tanec byl velmi pěkný, a tak ji i nejpřísnější porotce Jaro Slávik složil poklonu, ba dokonce nadhodil, že mohla předvést další číslo. Další kola pro ni však byla nedosažitelná a v semifinále se její tvář už neobjevila.
Soul Train: Televizní pořad, který zpopularizoval pouliční tanec
Miriam Pačanovág
Mladičká romská tanečnice, jejíž pohybový projev byl opravdu dobrý, si zasloužila od celé poroty jednohlasné ano. Ačkoli jí na castingu bylo pouhých 8 let, dokázala zaujmout a o jejích tanečních vlohách nelze pochybovat. Je tedy velmi pravděpodobné, že o této tanečnici ještě uslyšíme.
Veronika Simonová
Twirlingové vystoupení předvedla osminásobná mistryně Moravy a Slezska a společně se svou mažoretkovou skupinou také trojnásobná mistryně Evropy. Její vystoupení bylo precizní a na první pohled šlo vidět, že jde o profesionálku. Ani čtyři ANO od poroty ji však nedostaly do finálových kol a v živém vysílání jsme ji neviděli.
Pavel Hajduch
Poněkud netradiční kombinaci přišel předvést známý český b-boy Pavel Hajduch aka Kerry, jenž zkombinoval dramatický projev s prvky Breakingu. Porota i publikum byli z jeho výkonu nadšeni a poslali jej dál. Soutěžící se dokonce nechal od Jakuba Prachaře vyhecovat, aby na pódiu překonal svůj rekord 38 otoček na rukou. Podařilo se mu sice „pouhých“ 35, i tak si však od publika vysloužil obrovský potlesk. Ani jemu však cesta do semifinále bohužel nebyla souzena.
Semifinále
Semifinálové kolo bohužel žádné skutečně taneční vystoupení nenabídlo. Jediným účastníkem, jehož performance by se vzdáleně dala označit jako tanec, byl David Daniel.
Miss Petty
Jediné semifinálové vystoupení obsahující prvky tance předvedla drag queen Miss Petty. David Daniel, který pod tímto pseudonymem vystupuje, zaujal již na castingu svou autorskou písní Jsem tučná, která vedle skvělého pohybového výkonu nadchla porotu natolik, že Miss Petty vybrali pro účast v semifinále, kde o postupu už rozhodují diváci. Do finále nakonec nepostoupila, i tak si však získala určitě řadu nových fanoušků, kteří budou její netradiční tvorbu podporovat.
NBC World Of Dance: Populární televizní taneční soutěž
Finále
Do finálového kola ČSMT se díky zlatým bzučákům probojoval slovenský hiphopový tanečník Noro Gofčík a také taneční akrobatická skupina Diamonds z královehradeckého kraje.
Noro Grofčík
Za jedno z nejzajímavějších taneční vystoupení deváté řady Česko Slovensko má talent v castingových kolech lze jednoznačně označit performanci Nora Grofčíka, který jakožto profesionální tanečník a choreograf má co nabídnout. Zakladatel N Dance Company z Nitry si za svou kariéru už zapsal nejeden taneční úspěch, vítězství v soutěži Česko Slovensko má talent bylo však jeho dalším cílem.
Začátek jeho castingového vystoupení byl natolik zvláštní, že porotci téměř nedýchali – svůj tanec zahájil videoprojekcí na motivy světové pandemie. Možná i proto bylo jeho číslo tak emotivní, že porotkyně Diana Morová sáhla po tlačítku „Golden buzzeru“ a Nora Grofčíka vyslala rovnou do finálového živého přenosu, kde o jeho osudu rozhodovali diváci.
Vystudovaný „ajťák“ nezklamal ani v samotném finále, kdy své vystoupení pojal naprosto odlišně než casting, i přesto však bylo dechberoucí. První polovinu tancoval sám, v druhé polovině se pak nechal doprovázet svými studenty. Televizní diváci jej svými hlasy poslali na celkové třetí místo a jeho účast v Česko Slovensko má talent tak byla bronzová.
Diamonds
A na závěr ta největší senzace deváté řady soutěže ČSMT. Taneční a akrobatická skupina Diamonds, která pochází z Nového Bydžova, se hned na castingu postarala o nevídanou věc. Jejich vystoupení bylo natolik jedinečné, že ač porotci již neměli žádný volný „Golden buzzer“, pozměnili kvůli skupině pravidla, a udělili jim společné porotcovské zlaté tlačítko, což se doposud v žádné z řad nestalo. Posunuli je tak tedy přímo do finále, které bylo dle očekávání skvělé.
Zatímco na castingu představili taneční choreografii s názvem „Vymítání ďábla“ a jejich kostýmy byly opravdu hororové, ve finále si zvolili o něco reálnější téma, které má pro československou historii velký význam. Jejich tanec s názvem „Lidice“ rozbrečel porotce i diváky. A není tak divu, že se právě oni stali celkovými vítězi soutěže Česko Slovensko má talent 2021. A podle všeho je čekají další velké příležitosti, neboť jak uvedli v rozhovoru pro Český Rozhlas Hradec Králové, oslovili je k účasti v 17. řadě America’s Got Talent (Amerika Má Talent).