O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Stretching / strečink má svůj původ v anglickém slovese „to stretch“, které doslovně znamená „protáhnout“. Jedná se o činnost, která vaše tělo připraví na následnou zátěž, tedy i na tanec. Vaše svaly se s jeho pomocí opravdu protáhnou. A co se stane, když strečink podceníte? Tělo může reagovat zhoršenou regenerací (typicky vás druhý a třetí den po tréninku může něco bolet) a vynecháním tohoto cvičení si také koledujete o zranění.

Strečink je prospěšný vždy a funguje i zcela samostatně. Vždyť protáhnout se můžete i sami doma. Zkuste si na něj najít čas alespoň jednou nebo dvakrát týdně a poznáte jeho účinky na vlastní kůži, přestanou vás bolet záda, šíje atd. Zároveň bude mít pravidelný pohyb pozitivní dopad také na vaši psychickou kondici.

Strečink
Strečink

Před strečinkem je důležité zahřát se

Před samotným strečinkem je dobré si ještě naordinovat zahřátí. Vzpomeňte si, jak začíná typický trénink v některé z tanečních lekcí 331 Dance Studia Olomouc. Je to tzv. warm-up, který vám pomůže dostat tělo do provozní teploty, abyste si neublížili. Protože začít protahovat svaly a šlachy jen tak bez zahřátí není úplně nejštastnější nápad. Paradoxně si tím totiž můžete spíše uškodit, natáhnout sval, apod.

Co se týče samotného strečinku, ideální je postupovat systematicky, to znamená jedním směrem, buď shora nebo zdola. Je důležité, aby protažení bylo rovnoměrné a došlo k zachování rovnováhy. Správná technika cvičení je naprosto klíčová. Cvik je zapotřebí provádět plynule a pomalu, rozhodně nesmíte prudce švihnout. Dojde k vytvoření tlaku a s každým opakováním je vhodné tlak o něco zvýšit.

Strečink by vás neměl bolet

Nikdy byste neměli cvičit až do bodu, který je za za hranicemi vašich možností. A to zejména tedy, pokud začínáte a vaše tělo si poslední pohybovou aktivitu pamatuje z hodin tělesné výchovy na základní škole. Jakmile začnete cítit bolest, povolte, jinak byste si mohli ublížit. Zejména začátečníci mívají sklony svoje síly přecenit.

Při protahování se doporučuje vždy dojít do bodu svého maxima, který ale ještě nebolí, a v něm setrvat 10 – 15 sekund. Každým cvičením by se tento bod měl postupně posouvat tak, jak se vaše tělo bude stávat protaženějším a ohebnějším.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články