Hříšný tanec je zřejmě nejznámější taneční film vůbec. My pro vás máme ale několik faktů, které jste o tomto filmu pravděpodobně nevěděli.
Hříšný tanec je neoblíbenější taneční film
Hříšný tanec neboli Dirty Dancing. Jeden z nejoblíbenějších filmů žen po celém světě (právě proto jsme jej doporučovali také v našich valentýnských tipech) a v podstatě nejznámější taneční film vůbec.
Proslulý film z roku 1987 je klasický romantický taneční muzikál, který se proslavil nejen díky tanečním choreografiím, ale také díky jiskrným vztahem mezi hlavními postavami – mistrovským tanečníkem Johnny Castle a Frances „Baby“ Houseman.
Děj filmu, nejznámější citáty (např. „Baby nebude sedět v koutě“) i hlavní song filmu Hříšný tanec s názvem Time Of My Life jsou každému známé. Oblíbené jsou ale i další písničky z filmu jako She´s Like the Wind (kterou nazpíval přímo Patrick Swayze), Hungry Eyes nebo třeba Be My Baby.
Následující fakta o filmu Hříšný tanec ale možná neznáte. Pojďme se na ně podivat.
Patrick Swayze a jeho tanec
I když ve filmu Hříšný tanec ukázal lamač srdcí Patrick Swayze jeho báječný taneční talent, nebyla jeho role profesionálním tanečníkem. Swayze ale ano, již od dětství trénoval balet a pracoval i nějakou dobu v „Eliot-Feld-Baletu“.
Ve filmu se ale musel krotit – tam hrál pouze učitele tance z chudších podmínek v rekreačním středisku u Catskill Mountains. Veškeré svůdné pohyby byly ve skutečnosti tedy jen půlka toho, co tento herec doopravdy uměl.
Těžký text
I další fakt se točí kolem Patricka. Legendární hláška „Baby nebude sedět v koutě“ (v originále: Nobody puts Baby in the corner) byla pro něj velice obtížná pasáž textu. Jenže ne kvůli přeřekům. Hercovi se ta věta prostě nelíbila. Myslel si, že takhle nikdo nemluví a že je to jedna z největších hovadin, co kdy četl.
Podprůměrné podmínky
Podmínky pro natáčení nebyly opravdu optimální. Nejen, že celou produkci honil čas a většina scén se nestihlo předem párkrát projít nebo natrénovat (což vyžadovalo od herců dobré improvizační schopnosti), ale také se natáčelo během léta. Venkovní teploty se přibližovaly ke 40°C a teploty v domech, kde byla namontovaná silná světla, bez problémů vyšplhaly na až 49°C.
To mělo za důsledek, že hned první den natáčení filmu Hříšný tanec omdlelo během natáčení deset lidí. Podle vrchního choreografa Kennyho Ortegy musela být v tu dobu devadesátiletá herečka Paula Trueman po kolapsu převezena do nemocnice, a to kvůli akutní dehydrataci.
Ansámbl anachronismů
I když patří Hříšný tanec mezi klasické kinové kultfilmy, nedokázala se ani tato kvalitativní kinematografie vyhnout menším historickým chybičkám. Romance se odehrává během amerického léta roku 1963. Jenže na začátku filmu vidíme na silnici tlustou žlutou čáru oddělující oba protisměry. V šedesátých letech byly tyto čáry ale bílé.
Další historický nedostatek najdeme, nebo lépe řečeno uslyšíme, při prvním tanci hlavních protagonistů. Johnny a Baby tančí při písničce „Love Man“ nazpívanou Otisem Reddingem. Jenže ve skutečnosti se tato písnička nahrála až 1967, tedy o 4 roky později.
Kostýmový kontrast
Určitě si každý divák všiml, že většinu času je Johnny oblečen celý v černém a Baby v bílém. To není náhoda. Tímto krokem chtěl režisér Emile Ardolino vizuálně naznačit, že sedmnáctiletá dívka Baby přijela do střediska jako nevinná mladá holka, ale o 8 let starší Johnny je právě tím hříšným tanečníkem.
Nečekaná nenávist
Tento fakt by mohl být pro fanatické fanoušky Hříšného tance šokující. Patrick Swazey a Jennifer Grey, tedy hlavní protagonisté filmu hrající nejspíše nejznámější a diváky nejmilovanější romantický pár pohybující se na projekčních plátnech, se v reálném životě navzájem příliš nemuseli.
Sám Swazey musel několik týdnů přesvědčovat Grey, aby s ním tento film natočila. Naproti tomu byl Swazey takřka neustále otrávený jeho nekooperativní a neseriozní kolegyní. Jejich ne moc milý vztah počal, když oba hráli společně u snímku „Rudý úsvit“, kde si vůbec nesedli.
Lež s listím
Scény v jezeře se natáčely až v říjnu. A právě díky tomu poznali filmaři jeden zásadní problém. Děj se odehrává v létě, ale stromy kolem jezera měly – typicky pro podzimní klima – různě zbarvené listy. Proto musely být všechny stromy, jež by mohly být vidět v hotové scéně, přebarveny na zeleno. Párkrát je dokonce vidět, jak ze stromů listy padají, a to se v létě samozřejmě nestává.
Korzet
Věděli jste, že Patrick Swayze měl na sobě v průběhu celého natáčení filmu Hříšný tanec korzet, aby vypadal hubenější?
Hříšný tanec a filmové chybičky
Mimo anachronismů se v Hříšném tanci najdou i detailní chyby, kterých si ne každý sledovatel při prvním prohlédnutí všimne:
– Když Johnny a Baby vyjíždí z hotelu je vidět, že se řadící páka v autě nachází na P, takže parkování.
– Baby kreslí s čistým štětcem.
– Ve scéně, kdy Johnny a Baby jedou k myslivně, jsou v autě vidět pouze siluety a žádné obličeje. Je jasně poznat, že se jedná o dvojníky s velmi špatnými parukami.
Nejlepší taneční seriály a dokumenty o tanci na Netflixu
Tancujte jako v Hříšném tanci
Kdo by nechtěl umět tancovat jako v Hříšném tanci. Naštěstí to není tak složité. Stačí se přihlásit do některého z tanečních kurzů, které v Olomouci organizujeme.
Vyberte si svůj taneční styl a podle věku si vyberte i taneční kroužek pro děti nebo taneční kurz pro dospělé.