Chcete začít tancovat. Ale jak si vybrat tu nejlepší taneční školu, skupinu nebo studio? Pokusíme se vám poradit, na co je dobré se zaměřit …
Ať už bydlíte na jakémkoliv místě v České republice, ve svém okolí pravděpodobně najdete alespoň jednu taneční školu. Tanec je totiž velmi populární, a to je moc dobře. S velkou pravděpodobností ale především ve větších městech budete řešit problém, že tanečních škol, skupin nebo studií je k dispozici hned několik. Pochopitelně vyloučíte ty, kteří se věnují tanečním stylům, které vás nezajímají. I tak vám ale v hledáčku zůstanou minimálně dvě nebo tři možnosti.
Co teď? Sepsali jsme pro vás 5 tipů, kterými vám chceme výběr taneční školy usnadnit. Takže jak vybrat taneční školu pro sebe nebo své dítě, na co je dobré se zaměřit?
1) Lektoři a instruktoři
Jedna z prvních věcí, na kterou byste se měli při výběru taneční školy zaměřit, je to, kdo v dané taneční škole vyučuje. Pokud to totiž s tancováním myslíte vážně, právě lektoři a instruktoři se stanou ve vašem tanečním vývoji nejdůležitějšími osobami. Podívejte se, kdo v taneční škole dlouhodobě vyučuje, kdo tvoří choreografie. Jsou to „vlastní“ nebo externí lektoři?
Občasná návštěva externího lektora je velmi prospěšná pro rozvoj tanečníků, může totiž nabídnout další pohled na konkrétní taneční styl. Naopak pokud externí lektoři tvoří celé choreografie, bývá známka toho, že si taneční škola nedokázala vychovat vlastní dostatečně kvalitní lektory a choreografy.
Také není pravda, že výborný tanečník musí být výborný lektor. Často to tak může být, ale často také ne. Jde totiž o dvě naprosto odlišné disciplíny. O tom, co všechno byste měli vědět o svých lektorech, jsme psali již dříve.
Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc
Na víkendové workshopy, soustředění a občas i na pravidelné lekce si zveme externí lektory. Zakládáme si však na tom, aby všechny choreografie, se kterými se prezentujeme na veřejnosti, vytvářeli naši vlastní lektoři, na rozdíl od jiných tanečních škol si tedy choreografie nekupujeme.
2) Kamarádi a známí
Ruku na srdce, mnoho lidí si vybere tu taneční školu, kde už tancují jeho přátelé. A je to dobře. Je přece příjemné jít někam, kde už někoho znáte. Navíc tím pádem dostanete opravdu důvěryhodné reference, takže nekupujete zajíce v pytli.
Pozor ale na to, aby přátelé nebyli jediným důvodem, proč taneční školu navštěvujete. Pokud by totiž z nějakého důvodu (zranění, stěhování, atd.) taneční školu opustili, co budete dělat vy? Přestanete tancovat jen kvůli nim? To by přece byla obrovská škoda. Proto mějte rádi tanec jako takový a nebuďte při něm závislí na ostatních lidech.
Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc
Naprostá většina nových zájemců o taneční kurzy nám skutečně přichází na doporučení někoho, kdo v 331 Dance Studiu Olomouc již tancuje. Moc si vážíme skvělých referencí, které naši tanečníci poskytují. Nováčci se často přihlašují do jiných tanečních skupin, než ve kterých působí ti, kteří jim taneční kroužky doporučili, přesto se poměrně často potkávají na speciálních lekcích, workshopech, soutěžích i dalších akcích.
3) Koncept a rozdělení tréninků
Určitě není na škodu se zamyslet nad tím, jak daná taneční škola vlastně funguje. Existují zvlášť lekce pro začínající a pokročilé tanečníky? Můžete se jako začátečník po čase posunout mezi pokročilé? Jsou tanečníci rozděleni do skupin podle věku?
Je velmi důležité tancovat ve skupině tanečníků, kteří jsou na tom podobně jako vy – ať už jde o taneční pokročilost nebo věk. Určitě narazíte na taneční školu, kde např. junioři trénují s dospělými nebo začátečníci s pokročilými. Pro taneční vývoj to ale ideální není. Důsledkem těchto kompromisů je to, že vždy někdo buď nestíhá nebo se na lekci nudí. Ani v jednom případě tedy nebudete tanečně růst.
Nesnažte se proto zařadit se do skupiny starších tanečníků, když nesplňujete věkový limit. Nesnažte se vnutit k pokročilým, když si nejste jistí, že na to máte. Vše má svůj čas a přirozený vývoj je opravdu velmi důležitý.
Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc
Věkové kategorie rozdělujeme na Mini (děti ve věku 5-8 let), Kids (děti ve věku 9-12 let), Juniors (teenageři ve věku 13-16 let), Adults (mládež a dospělí ve věku 30+ let). Můžete u nás ale navštěvovat věkově neomezené taneční kurzy. (PŘEHLED VŠECH TANEČNÍCH KURZŮ)
4) Netaneční „věci“
Možná to zní trochu zvláštně, ale pokud přemýšlíte nad tím, jak vybrat taneční školu, doporučujeme se při výběru trochu rozhlédnout. Zamyslete se nad věcmi, které s tancováním zdánlivě příliš nesouvisejí. Jak vypadají webové stránky taneční školy? Jak často jsou aktualizované? Jak taneční škola komunikuje na sociálních sítích? Máte šanci se i jako „nečlen“ něco dozvědět o tanečnících, kteří ji navštěvují?
Tyto zdánlivé maličkosti totiž prozradí, jak se taneční škola chová nejen ke svým vlastním tanečníkům, ale také ke všem ostatním. Snadno takto zjistíte, jestli je daná taneční škola opravdovým odborníkem ve svém oboru, jestli do hloubky rozumí tanečním stylům, které na svých tanečních kurzech vyučuje.
Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc
Provozujeme jeden z nejobsáhlejších a nejaktualizovanějších českých tanečních blogů, ve kterém pravidelně radíme tanečníkům i jejich rodičům, zveřejňujeme novinky z tanečního světa, píšeme o tanečních filmech, taneční hudbě, zveřejňujeme tipy, jak se udržet v kondici, atd.
Kromě toho máme na webových stránkách velmi obsáhlou databází tanečních stylů, které patří pod Street Dance (pouliční tanec) a Contemporary Dance (současný tanec). Každý se tak snadno může dozvědět vše o historii tanečních stylů, jejich technice i základních tanečních krocích.
Fungujeme i na sociálních sítích, konkrétně nás můžete sledovat na Facebooku, Instagramu nebo YouTube.
5) Cena
Co si budeme říkat, cena je při výběru taneční školy důležitý faktor. Je ale důležité si uvědomit, že ji ovlivňuje spoustu věcí. Asi všichni tušíme, že budou rozdílné ceny v Praze a v Horní Dolní. Proto je vhodné udělat si průzkum v daném městě. Většinou zjistíte, že ceny jsou navzájem velmi podobné. Pokud narazíte na cenu výrazně vyšší nebo naopak výrazně nižší, určitě zpozorněte.
Naopak řešit rozdíl jedné nebo dvou stokorun za semestr se příliš nevyplatí. Tento rozdíl může být daný výší pronájmu nebo třeba režijními náklady taneční školy (účetní, grafik, webmaster, atd.).
Místo toho se raději zaměřte na „skryté“ výdaje, které vás během taneční sezóny mohou potkat. Je taneční škola členem nějaké taneční organizace? Pak pravděpodobně budete platit členské příspěvky. Kolika tanečních soutěží se během roku účastní? Je jich 5? Nebo 30? Kde soutěže probíhají? Kolik stojí kostýmy na soutěže? Pokud si sečtete veškeré startovné a cestovné během taneční sezóny, může vás to nemile překvapit.
Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc
Náklady nad rámec kurzovného jsou pouze kostýmy (cca 1000-2000 Kč) + startovné a cestovné na 3-8 soutěže během taneční sezóny. Začínající tanečníci absolvují pochopitelně méně akcí než ti pokročilí, které se navíc konají pouze v Olomouci nebo blízkém okolí.
Jakou taneční školu tedy vybrat?
Pokud si při odpovědi na otázku „Jak vybrat taneční školu pro sebe nebo své dítě“ zvolíte 331 Dance Studio Olomouc, budeme samozřejmě velmi rádi a budeme se na vás těšit :-) Zápis na novou taneční sezónu právě probíhá. Pokud si ale zvolíte jinou taneční školu, zlobit se určitě nebudeme. Důležité je, že budete tancovat, protože tanec je opravdu skvělá příležitost, jak udělat něco pro své tělo a zároveň u toho zažít spoustu zábavy a získat nové přátele. Klidně si přečtěte pár důvodů, proč je tanec v podstatě ideální mimoškolní aktivita pro děti a proč se tanec jako pohybová aktivita doporučujeme i dospělým.