Jak motivovat dítě k pohybu a odtrhnout jej aspoň chvíli od počítače a mobilu? Tu otázku si pokládá čím dál více rodičů. My se vám dnes pokusíme poradit …
Máte starost o vaše dítě, které drtivou většinu volného času tráví za monitorem svého počítače? Už vás nebaví sledovat dospívající ratolest, která celé odpoledne nedá z ruky mobilní telefon nebo tablet? Současná moderní doba a vyspělé technologie jsou jedním z hlavních důvodů, proč stále více dětí tráví volný čas za dveřmi svých domovů, kde buď brouzdají po internetu nebo hrají hry na počítači, mobilu či tabletu. Dnes vám poradíme, jak to udělat, aby byl pohyb zábava a jak své dítě motivovat k pohybu.
A že je taková motivace potřeba, potvrzuje i mezinárodní zdravotnická organizace WHO. Podle průzkumu totiž doporučení minimálního množství pohybu splňuje pouze necelá pětina dětí. A to je opravdu velmi málo. Dětem dříve nebo později hrozí zdravotní problémy jako obezita, bolesti zad, osteoporóza a další.
Jak motivovat dítě – fáze 1: Najděte pohyb, který bude zábava
Ještě před pár lety byl problém dostat dítě večer z venku domů. Dnes řada rodičů bojuje s opačným problémem, nemůže svého potomka donutit k tomu, aby vyvíjelo nějakou fyzickou aktivitu. Proč je pohyb důležitý, to asi není třeba zmiňovat. Otázkou tak zůstává, jak to udělat, aby pohyb vaši dceru nebo vašeho syna zaujal a byl pro něj zábava.
Řešení, jak motivovat dítě k pohybu je přitom relativně jednoduché. Pohyb totiž nesmí být tou pro dítě nejviditelnější složkou dané aktivity. Kolik dětí donutíte jen tak pro ně bezdůvodně běhat? Moc jich asi nebude. Ale třeba na honěnou si jich zahraje o dost víc, i když jde v podstatě také pouze o běhání.
Pokud dítě odmítá jakýkoliv sport, ať už je to hokej, fotbal nebo atletika pouze z toho důvodu, že je to přece sport, u kterého se člověk musí hýbat, zapotí se, apod., zkuste tanec. V dnešní době si můžete vybrat z množství tanečních stylů, které jsou mezi dětmi velmi populární. Tak třeba Street Dance – současný fenomén mezi dětmi a mládeží v podstatě po celém světě, Česko nevyjímaje.
Street Dance – fenomén mezi dětmi
Street Dance opravdu frčí, a to nejen mezi dětmi. Celovečerní filmy, videoklipy aktuálních hudebních hvězd, televizní taneční soutěže – tam všude uvidíte tanečníky hýbající se do rytmu Hip Hopu, Housu nebo Funky.
„Nechceš tancovat jako Justin Bieber, Rihanna, Ariana Grande, Justin Timberlake, BTS, …?“ Tahle motivace k pohybu by mohla zabrat, co říkáte? Doplnit můžete v podstatě kteroukoliv z aktuálních hudebních hvězd a nespletete se.
Současný a moderní tanec pro klidnější povahy
Pokud je vaše dítě spíše klidnější povahy, skákaný Hip Hop a podobné taneční styly by jej možná neuspokojily. Naštěstí i pro takové děti jsou možnosti, jak docílit toho, aby byl pohyb zábava. Jmenuje se Contemporary Dance (česky současný tanec) a Modern Dance (česky moderní tanec). K těmto tanečním odvětvím se řadí i klasický balet nebo velmi zábavný Jazz Dance.
Všechny výše uvedené taneční styly umělecky velmi ceněné. Navíc se tvoří na hudbu, která oslovuje spoustu dětí, a v kolektivu, který slibuje zábavu. Tedy to, čemu se většina mladých chce co nejvíce věnovat na úkor sportu, učení se, apod.
Jak motivovat dítě – fáze 2: Vybrat správný kroužek pro děti
Jak vybrat kroužek pro děti, který bude splňovat všechno výše uvedené? Na první pohled jde o pro rodiče složitý úkol, ale už na druhý pohled to zase tak náročné není. Chceme kroužek pro děti, díky kterému se syn nebo dcera budou dostatečně pohybovat a zároveň to pro ně bude zábava. Už víme, že tohle všechno splňuje tanec, budeme hledat tedy vhodný taneční kroužek pro děti. Pokud jste z Olomouce nebo okolí, můžete si vybrat z několika tanečních kroužků 331 Dance Studia Olomouc, které se specializuje na již zmiňovaný Street Dance a Contemporary Dance.
A nemyslete si, že taneční kroužek a tancování všeobecně je jen pro holky. To by byl velký omyl. Důkazem toho jsou třeba i kluci z 331 Dance Studia Olomouc.
Streetdance Baby
- věk: 3 – 4 roky
- úroveň: začátečníci
Streetdance Mini
- věk: 5 – 7 let
- úroveň: začátečníci
Streetdance Kids
- věk: 8 – 11 let
- úroveň: začátečníci, středně pokročilí, pokročilí
Contemporary Kids
- věk: 8 – 11 let
- úroveň: začátečníci, středně pokročilí
Streetdance Juniors
- věk: 12 – 15 let
- úroveň: začátečníci, středně pokročilí, pokročilí
Contemporary Juniors
- věk: 12 – 15 let
- úroveň: začátečníci, středně pokročilí
Jak motivovat dítě – fáze 3: Dbejte na to, aby dítě u aktivity vydrželo
Pokud dítě začne s nějakou pohybovou aktivitu, máte vyhráno. Ale bohužel pouze jen na chvíli. Tak jako se dětem často mění nálady, mění se i zájmy. Jednou se jim líbí tohle, za chvíli pak něco jiného. V dnešní době je dostupných mnoho věcí, což nás podvědomě vede k tomu mnoho jich také vyzkoušet.
Úkolem (a někdy ne zrovna příliš snadným) rodičů je dítě tak trochu usměrnit. Naučit je, že časté střídání čehokoliv (ať už jde o hmotné věci, názory, záliby, atd.) ke štěstí nikdy nepovede.
Tanec totiž není výjimkou a stejně jako u čehokoliv jiného jsou i tady začátky těžké. Je důležité si uvědomit, že s tancem je to stejné jako třeba s výukou cizího jazyka. Plynule mluvit určitě nebudete na první, ale ani na páté lekci francouzštiny. Je potřeba ale nebýt slaboch a nevzdát to. Neutéct před výzvou a neschovávat se v koutě. Francouzsky se taky naučíte jenom tak, že budete mluvit a mluvit (i když ze začátku špatně s chybami).
V 331 Dance Studiu Olomouc se samozřejmě dětem snažíme toto náročné období zpříjemnit. Ti mladší si lekce tanečních kroužků zpříjemňují hrami (nejdříve pouze jednoduché pohybové, později taneční), těm starším zase dáváme větší prostor k seberealizaci. Pomáhají choreografům, mohou si sami vymýšlet určité části tanečních vazeb, sledují a později i natáčejí taneční videa.