Tanec a duševní zdraví: Jaké jsou psychické benefity tance?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Duševní zdraví, mentální pohoda, „mental health“. K tomu, abychom se měli dobře, nám tanec pomáhá každý den. Prozradíme vám, jak konkrétně.

O důležitosti pohybu pro duševní zdraví člověka věděli už naši dávní předkové. Provázanost mezi fyzickými a psychickými procesy je tématem mnoha odborných vědeckých zkoumání a jejich výsledky jasně ukazují, že vztah mezi psychikou a tělesným zdravím je reciproční.

To znamená, že pohyb těla ovlivní mysl stejně tak, jako psychický stav ovlivňuje fyzické zdraví jedince. Mentální nepohoda totiž dokáže sama o sobě spustit určitou nemoc.

Proto je důležité o svou duševní pohodu a zdraví pečovat. A právě tanec je pro naši psychiku jednou z nejefektivnějších pohybových aktivit.

Proč tomu tak je? A jaké konkrétní psychické benefity nám tancování může poskytnout?

Proč je aerobní pohyb pro duševní zdraví tak pozitivní

Na úvod si dejme trochu teorie …

Psychika člověka je velmi složitý systém. Na jednu stranu je daný vývojem a fyziologickou stavbou lidského mozku, resp. celého těla, na stranu druhou je ale založen na subjektivním vnímání a individuálních látkových procesech každého člověka. Obecně se v souvislosti s emocemi mluví o limbickém systému, který je někdy nazýván také jako emoční mozek.

Nejdůležitějšími produkty limbického systému jsou hormony, které jsou pro emoční stav jedince směrodatné. Produkce některých hormonů (nazývaných „hormony štěstí„) je zvyšována právě díky pohybové aktivitě. Aerobním pohybem tedy aktivujeme v našem těle smršť hormonálních transportů, které na nás ve výsledku působí velmi pozitivně, a to nejen v aktuální chvíli, kdy se hýbeme, ale i z dlouhodobého hlediska.

Tanec je lepší než ostatní pohybové aktivity

Výše uvedené se týkalo především pohybu obecně. Konkrétně tanec je však pohybovou aktivitou, která v porovnání s ostatními může nabídnout benefitů o něco více. Nebo přesněji řečeno, efekt těchto benefitů je pro naši psychiku a duševní zdraví o něco znatelnější než u některých jiných druhů fyzické aktivity.

Jaké nejzásadnější benefity to jsou?

Psychické benefity tance

Přínosy tance pro naše duševní zdraví jsme rozdělili do následujících sedmi kategorií.

  • Zlepšení nálady
  • Odbourávání stresu
  • Socializace
  • Zvýšení sebevědomí
  • Trénink paměti
  • Rozvoj kreativity
  • Předcházení neurologickým poruchám

Pojďme se na ně podívat podrobněji …

Zlepšení nálady

Jak již bylo řečeno, při tancování tělo zvyšuje produkci hormonů, což se projeví na naší náladě. Hlavní roli v tomto procesu hrají endorfiny, které se při delší tělesné aktivitě z těla vyplavují. Není však pohyb, jako pohyb. Ačkoli cvičení jako takové zapříčiní akutní nárůst tohoto hormonu, tanec má další přidanou hodnotu. A tou je hudba. Pokud jsou totiž naše taneční kreace doprovázeny pozitivní melodii, která je obohacena veselým textem, naše dobrá nálada poroste ještě o kousek více.

Odbourávání stresu

Stresovým situacím se bohužel nikdo z nás nevyhne. Jsou součástí každodenního života, je ale jen na nás, jakým způsobem se rozhodneme je ventilovat. Jedním ze skvělých způsobů je právě tanec. Práce, domácnost, mezilidské vztahy, nedostatek času a energie – to vše se skládá na sebe a je důležité dát hlavě chvilku odpočinku. I při krátké taneční aktivitě se člověk dokáže skvěle uvolnit. Z tohoto hlediska tedy můžeme hovořit o tanci jako o efektivní formě péče o vlastní duševní zdraví, resp. duševní hygienu.

Socializace

Současná doba nahrává čím dál více ke zhoršení kvality socializačních procesů člověka. Interakce mezi lidmi se přesouvá na sociální sítě, a přibývá jedinců, kteří stojí na hranici sociální fobie, jež v současné době patří mezi nejčastěji diagnostikované úzkostné poruchy. I v této oblasti může být tanec nápomocný. Setkávání se s přáteli, poznávání nových lidí a sdílení společné zábavné aktivity s někým jiným je pro osobnost jedince a jeho psychický stav velkým přínosem.

Zvýšení sebevědomí

Spousta z nás o sobě často pochybuje, mnohdy si nevěříme, a nakonec kvůli tomu raději některé věci ani nezkusíme. Sebevědomí je věc, kterou je někdy potřeba určitý čas formovat a postupně ji budovat. Tanec před ostatními je činností, které se někteří velmi obávají, a to zejména z toho důvodu, že se na ně budou ostatní pochybně dívat a kritizovat. Myslete však na to, že tanec je také projevem vlastní osobnosti a co jednomu může přijít jako katastrofa, druhému bude imponovat. Proto je tanec ideálním prostředkem, jak odbourat strach z názoru druhých a zlepšit vnímání sebe sama. Ať už tancujete doma před zrcadlem nebo v sále plném lidí, nebojte se odvázat. A proč? Protože zkrátka můžete!

Trénink paměti

Improvizovaný tanec je skvělý způsob, jak se uvolnit. Taneční sestavy a choreografie však nabízí další benefit pro mozek jedince, a sice trénink paměti. Zapamatovat si jednotlivé pohyby, jejich posloupnost a další detaily může být někdy obtížné, jde však o to, spojit trénink mysli a těla do jedné aktivity. A následně se samozřejmě i těšit z výsledku, že se vám tanec povedl.

Rozvoj kreativity

To, že se kreativitě meze nekladou, platí v mnoha uměleckých i životních směrech. Pohybová kreativita se dá rozvíjet mnoha způsoby, a tanec se řadí mezi jeden z nich. Když se intuitivní reagování na rytmus a druh hudebního podkladu spojí s utvářením nových taneční kreací jedince i páru, je to zábava, u které se člověk zasměje, zapotí a zároveň rozvíjí své kognitivní funkce.

Předcházení neurologickým poruchám

V léčebných metodách spojených s pohybem se objevuje metoda „taneční terapie„, která pomáhá k optimální látkové výměně uvnitř těla jedince. Díky tomu může dojít ke zlepšení nesprávně fungujících procesů v mozku, což dokáže mít mimo jiné pozitivní účinky pro člověka, který se léčí se závislostmi či jinými počínajícími nebo probíhajícími neurózami.

Jak zapojit tanec do péče o duševní zdraví

Zařadit tanec do svého života není vůbec složité. Na začátku se určitě zamyslete nad tím, jaký druh tance, resp. jaký taneční styl by vás nejspíše bavil. Líbí se vám „akčnější“ tance a hudební žánry jako hip hop, house music nebo dancehall? Vyzkoušejte Street Dance.

Chcete naopak něco klidnějšího, elegantnějšího a hudebně je vám bližší klasický radio pop? Omrkněte taneční lekce Contemporary Dance. Nebo máte naopak rádi elektronickou taneční hudbu a chcete zapracovat na své fyzické kondici? Pak pro vás bude vhodný Fitness Dance.

Zvolte zkrátka takový tanec, o kterém tušíte, že vás bude nejvíce bavit. To je totiž z hlediska duševního zdraví to nejdůležitější. A opravdu se nemusíte vrhnout hned do tvorby soutěžních choreografií a soutěžení, kterými se prezentuje většina tanečních škol. Ano, je pravděpodobné, že vás to časem zláká, ale je úplně v pořádku začít nesoutěžními kurzy (v Olomouci např. Streetdance Styles, Contemporary Styles) nebo dokonce jednorázovými lekcemi, tzv. open classy. Ty můžete nově navštěvovat i v Praze.

Vůbec nemějte obavy, jestli a jak vám to půjde nebo nepůjde. To je věc, která se časem vždy poddá. Prostě si jen vzpomeňte na všechny benefity, které vám tanec přináší, a s radostí se pusťte do toho.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články