Rozhovor o tanci: Pandemie COVID-19 a její vliv na juniorské tanečníky

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Jaký vliv má pandemie COVID-19 na juniorské tanečníky? Nejen o tom se rozpovídala tanečnice 331 Dance Studia Olomouc Klára Lengalová.

Jaký je vliv pandemie na juniorské tanečníky

V těchto dnech uplynul rok od doby, kdy se poprvé uzavřely dveře všech tanečních sálů v ČR. Jaké je to tancovat doma? Jaký vliv má současná pandemie COVID-19 na juniorské tanečníky, tedy tanečníky ve věku 13-16 let?

Tyto i další otázky jsme položili tanečnici 331 Dance Studia Olomouc, konkrétně skupiny Flavaz, Kláře Lengalové v rámci naší nové série nazvané Rozhovory o tanci.

Zajímalo nás mimo jiné i to, jak se v současné době udržuje v dobré fyzické kondici, kolik času jí zaberou úkoly do školy nebo jestli a jakým způsobem udržuje kontakt s kamarádkami.

Pokud upřednostňujete video před psaným textem, celý rozhovor si můžete na konci tohoto článku i poslechnout.

Klára: Každý den si aspoň jednou stoupnu před zrcadlo a tancuju

Klára Lengalová je letos první rok členkou výběrové juniorské taneční skupiny Flavaz, do které přestoupila z dalšího juniorského týmu 331 Dance Studia Olomouc Steppaz.

Do výběrové taneční skupiny tedy dokázala postoupit i přes to, že pandemie COVID-19 měla výrazný vliv na taneční kurzy v 331 Dance Studiu Olomouc. Stejně jako ostatní tanečníci totiž musela většinu posledního semestru v týmu Steppaz absolvovat pouze online.

Stejně tak zatím neměla moc příležitostí se seznámit s novými tanečníky. Jak se s tím vším vypořádala? Jakým způsobem teď tancuje? Přečtěte si (nebo na konci článku poslechněte) následující rozhovor.

Covid-19 pohledem juniorské tanečnice 331 Dance Studia Olomouc
Covid-19 pohledem juniorské tanečnice 331 Dance Studia Olomouc

Jak dlouho tancuješ a jak ses k tancování vlastně dostala?

Tancuju už od třetí třídy. K tancování jsem se dostala tak, že na mé staré škole bývaly takové ty kroužky typu florbal, atd., no a mezi nimi byl i kroužek tancování. Tak jsem se rozhodla, že tam začnu chodit.

Naučila jsem se tam nějaké základní kroky Hip Hopu. Celé to byl to nápad můj, ale rodiče mě hodně podporovali.

Jaký zážitek spojený s tancem se ti vybaví jako první?

Jako první zážitek se mi nejspíš vybaví to, jak jsem se svým starým družstvem Steppaz ve studiu, užíváme si to tam a společně tancujeme.

S přestávkami už rok nemůžeme do tanečních sálů. Jaká je největší nevýhoda tancování doma?

Hlavní nevýhoda tancování doma je podle mě to, že hodně lidí nemá na tancování prostor. Několikrát se i mně stalo, že jsem se třeba jenom rozmáchla, když jsem chtěla udělat nějaký taneční krok, a už jsem se praštila do skříně, do zdi nebo do zrcadla.

Je pro tebe těžké donutit se trénovat doma?

Donutit se jít tancovat pro mě není těžké, protože mě to tancování prostě baví a naplňuje. Motivuji se tak, že se snažím být lepší a lepší. Doma trénuji tak, že si položím mobil na stůl a zapnu si hiphopové písničky.

Většinou doma trénuji taneční styl Hip Hop, občas House Dance. Odstraním všechny předměty, do kterých bych mohla vrazit, např. skříň nebo stůl, stoupnu si před zrcadlo a prostě začnu tancovat.

Jaký vliv bude mít podle tebe pandemie COVID-19 na tanec?

Tato pandemie podle mě tanec vůbec nezmění. Naopak je dost možné, že jej taky zlepší. Praví tanečníci, které tancovat opravdu baví, budou trénovat, ať je pandemie nebo ne.

Až se vrátíme do tanečních sálů, tak to bude úžasné, protože hodně lidí se v 331 Dance Studiu Olomouc bude zase cítit jako doma. Tanečníci podle mě budou tancovat stejně dobře nebo dokonce i lépe. Když je pandemie, tak co ti lidi mají doma dělat? Podle mě hodně lidí tancuje.

„Praví tanečníci, které tancovat opravdu baví, budou trénovat, ať je pandemie nebo ne.“

Jak se v této době udržuješ v dobré fyzické kondici?

V kondici se udržuji tak, že každý den chodím ven s rodinou na procházky do parku. Taky jezdím na pennyboardu, učím se nové triky a opravdu mě to naplňuje a baví.

Jak vlastně teď vypadá tvůj typický den?

Můj typický školní den začíná tím, že mě v 7:00 hodin ráno vzbudí můj otravný budík. V 7:45 začíná video konference, každý den. Škola mi zabere opravdu hodně času, celé dopoledne dělám úkoly a odpoledne se většinou učím ještě na přijímačky. To mi zabere další minimálně dvě hodiny.

Každý den mám ale čas na pohyb. A když už náhodou nemám, tak stejně si alespoň zatancuju třeba v osm hodin večer. Je jedno, kolik je hodin, ale stejně si prostě alespoň jednou denně stoupnu před zrcadlo a tancuju.

Jsi v této době v kontaktu s kamarádkami?

S kamarádkami se vídávám, píšu a občas si i voláme. Myslím si, že je důležité dodržovat alespoň ten telefonní kontakt.

Je něco pozitivního, co ti pandemie COVID-19 přinesla?

Hodně lidí říká, že je ta pandemie spíš přivedla k horšímu. Já se díky pandemii rozhodla, že budu jezdit na pennyboardu, což si myslím, že by se nestalo, kdyby pandemie nebyla.

My jsme před pandemií byli volní jako ptáci a mohli jsme odletět třeba do Egypta, kdykoliv se nám chtělo. Ale teď to prostě nejde, nemůžeme teď jet ani ven z okresu.

Video záznam rozhovoru

Jak jsme v úvodu dnešního článku slíbili, celý rozhovor s Klárou Lengalovou si můžete i poslechnout prostřednictvím následujícího videa.

Covid-19 pohledem juniorské tanečnice 331 Dance Studia Olomouc

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články